6 powodów, dla których warto zdać prawo jazdy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie korzyści daje posiadanie prawa jazdy?
  • Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem kursu?
  • Jak się nastawić względem nauki jazdy samochodem?

Pierwsze prawo jazdy

Pierwsze prawo jazdy — wiele osób zdobywa ten upragniony dokument tuż przed 18 rokiem życia, jednak nie musisz się martwić, jeśli nie jesteś jednym z nich. Niezwykle zachęcamy do rozpoczęcia kursu niezależnie od tego, w jakim wieku jesteś. Istnieje wiele powodów, dla których warto zdać prawo jazdy — kilka z nich przedstawimy Ci w tym wpisie.

 

#Powód 1: Mobilność 

Jednym z największych plusów posiadania prawa jazdy jest z pewnością możliwość przemieszczania się bez żadnych ograniczeń. Każdy z nas, chociaż raz w życiu miał sytuację, w której musiał z czegoś zrezygnować ze względu na tzw. brak transportu. Ten problem znika wraz z dniem, w którym odbierasz swoje prawo jazdy z urzędu. Wielu osobom prawo jazdy odebrało trud związany z codziennym przemieszczaniem się. Posiadając prawo jazdy, jesteś w pełni mobilny, dzięki czemu możesz wybrnąć nawet z najbardziej niespodziewanych sytuacji.  

#Powód 2: Niezależność i wygoda podróżowania

Niezwykle ważnym plusem w posiadaniu prawa jazdy jest również niezależność i wygoda podróżowania.

Warto prawo jazdy zrobić dla spokoju i świadomości, że nie jesteś już dłużej skazany na podróżowanie komunikacją miejską i dostosowywanie się do konkretnych godzin odjazdów.

Gdy odbierzesz dokument, stajesz się niezależny — teraz to Ty decydujesz, kiedy i dokąd chcesz pojechać.

Kolejnym pozytywnym aspektem jest wygoda podróżowania — do tej pory zapewne podróżowałeś zatłoczoną komunikacją miejską, dostosowując się do  rozkładu jazdy. Posiadając prawo jazdy, nie musisz robić dodatkowych spacerów oraz przesiadek. Sam decydujesz, jak będzie wyglądała Twoja trasa, oraz jaki będzie jej końcowy przystanek. Poza tym, jazda samochodem dla wielu osób jest ogromną przyjemnością. Jako kierowcy możemy decydować jakiej muzyki będziemy słuchać, którędy będziemy jechać itp. Brak prawa jazdy niestety odbiera wszystkie te udogodnienia.

ZALETY POSIADANIA PRAWA JAZDY

#Powód 3: Oszczędność

Posiadanie prawa jazdy pozwala wiele zaoszczędzić — dzięki niezależności wobec komunikacji miejskiej oszczędzasz swój cenny czas, nerwy, a niekiedy i pieniądze.  

#Powód 4: Lepsza praca — wzrost kompetencji 

Ważne prawo jazdy daje również możliwość rozwoju zawodowego. Dla wielu pracodawców, jak i przy wykonywaniu wielu zawodów, wymaganiem jest czynne prawo jazdy kat. b. Jako pracownik masz wtedy wyższe kompetencje — jesteś mobilny i zdolny do wykonywania większej ilości poleconych Ci działań. Otwiera to wiele furtek zawodowych, z pewnością ułatwi znalezienie pracy w przeróżnych branżach. Rozwój zawodowy jest ważnym powodem, dla którego warto zrobić prawo jazdy. 

#Powód 5: Ogromna pomoc  i poczucie bezpieczeństwa

W życiu dzieje się wiele niespodziewanych sytuacji, w których chcielibyśmy mieć szansę na reakcję. Posiadanie prawa jazdy jest szansą na natychmiastowe działanie, np. w przypadku choroby członka rodziny, czy konieczności zawiezienia zwierzęcia do weterynarza — nie musisz czekać na taksówkę. Warto mieć prawo jazdy, żeby nie odczuwać już dłużej stresu związanego z niespodziewanymi sytuacjami.

Szkoła jazdy WEGA

Nauka jazdy może być wspaniałą przygodą

#Powód 6: Niezapomniana przygoda

Bez zwątpienia czas trwania kursu na prawo jazdy jest niezapomnianą przygodą. Szkoła jazdy jest miejscem, w którym możesz testować swoje możliwości, rozwijać się, ćwiczyć systematyczność oraz przełamywać stres. W szkole jazdy masz również możliwość uczyć się w bezpiecznych warunkach — z instruktorem nauki jazdy, mając wybór pojazdów nauki jazdy. Robiąc to, jesteś bliżej do tego, by odebrać swoje zdane prawo jazdy z urzędu.  

Spośród ludzi robiących prawo jazdy największą trudność sprawiają pierwsze jazdy kategorii b, jednak to właśnie one rozpoczynają piękny czas — ten, w którym zaczynasz prowadzić samochód. Godziny nauki jazdy nie muszą być karą — często można trafić na ludzi, którzy szkolenia kierowców mają w genach. Zdobycie prawa jazdy jest również ogromnym sukcesem, który należy świętować. 

MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY

Wartość prawa jazdy

Oczywiście przygoda nie musi się na tym kończyć — gdy poczujesz się pewnie, możesz postarać się o międzynarodowe prawo jazdy, które jest wymagane m.in. w takich krajach jak Australii, Brazylii, Egipcie, Indiach, Japonii i Tajlandii. Międzynarodowe prawo jazdy pozwala na zwiedzanie świata w sposób, którego nie da się podrobić ani zapomnieć.

Wszystkie powody wypisane powyżej są wystarczającym dowodem, że nie da się zignorować wartości prawa jazdy i można wymienić prawo jazdy jako jedno z największych udogodnień dla człowieka.

 

Kurs na prawo jazdy — co musisz wiedzieć?

Gdy ludzie decydują się na kurs prawa jazdy, większość z nich zadaje sobie kilka pytań.

  • Ile kosztuje prawo jazdy? W 2023 roku ceny prawa jazdy w Krakowie wahają się od 2800 zł zł do 3600 zł.
  • Jak zdać egzamin za pierwszym razem? Żeby zdać je za pierwszym razem, potrzebujesz uzbroić się w cierpliwość, znaleźć odpowiednią szkołę jazdy, być sumiennym oraz systematycznym.
  • Ile trwa prawo jazdy? Podstawowy kurs na prawo jazdy kat. B obejmuje 30 godzin teorii i 30 godzin praktyki, co przekłada się na 30 tygodni, przy założeniu realizowania 2 godzin kursu tygodniowo. Istnieje również kurs przyspieszony, który trwa 4 tygodnie, podczas których kursant wykonuje 24 h teoretycznych i 30 h praktycznych, oraz kurs ekspresowy, odbywający się w zaledwie 2 tygodnie, będąc tym samym najszybszym kursem prawa jazdy kategorii B w Krakowie!

Nie stresuj się — potraktuj naukę jazdy samochodem jako przygodę, która w przyszłości przyniesie Ci wiele korzyści.

SZKOŁA JAZDY WEGA

Masz więcej pytań? Chętnie pomożemy!