Odbiór prawa jazdy w Krakowie - wszystko, co musisz wiedzieć

• Ile się czeka na wydanie prawa jazdy?
  • Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest gotowe?
  • A także jaka strona do sprawdzania prawa jazdy powiadomi Cię o tym, że dokument jest do odbioru?

ODBIÓR PRAWA JAZDY KRAKÓW

Ile się czeka na wydanie prawa jazdy w Krakowie?

Jeszcze chwila, jeszcze moment i wreszcie będziesz je miał - prawo jazdy! Tak bardzo starałeś się, aby je uzyskać, więc odbiór prawa jazdy w Krakowie będzie dla Ciebie niezapomnianą chwilą!

Po zdanym egzaminie mało kto zastanawia się, ile się czeka na wydanie prawa jazdy. Jednak kiedy radość z otrzymania pozytywnego wyniku powoli ustaje, pojawiają się pytania.

A zatem, ile się czeka na wydanie prawa jazdy w Krakowie?  Ustawowo- czas oczekiwania wynosi 30 dni, jednak praktyka pokazuje, że po odbiór prawa jazdy Kraków świeżo upieczeni kierowcy mogą zgłosić się znacznie szybciej.

Ile kosztuje wydanie prawa jazdy?

Odbiór prawa jazdy w Krakowie

jest możliwy wyłącznie po uiszczeniu

opłaty w wysokości 100,50 zł.

Po okazaniu potwierdzenia wykonania przelewu lub dowodu opłaty (po płatności w okienku urzędu), prawo jazdy jest zamawiane w PWPWS.A. Od tego momentu na wydanie prawa jazdy czeka się średnio 9 dni roboczych.

TERMIN ODBIORU PRAWA JAZDY KRAKÓW

Strona do sprawdzania - prawo jazdy

Aby dowiedzieć się, na jaki dzień przypada planowany odbiór prawa jazdy w Krakowie, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki znajdującej się pod adresem info-car.pl

Wskazane strony do sprawdzania prawa jazdy to oficjalne serwisy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, w które należy wpisać:

• numer PKK,
  • PESEL,
  • lub swoją datę urodzenia,
  • a także imię i nazwisko.

Po tych danych system sprawdza, czy prawo jazdy jest gotowe.

Odbiór prawa jazdy w Krakowie jest możliwy pod wskazanymi adresami:

• aleja Powstania Warszawskiego 10,
  • osiedle Zgody 2,
  • ulica Wielicka 28a,
  • Prawo jazdy można odebrać także w Punktach Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych: Serenada, Bonarka i Bronowice.

Wydziały Komunikacji są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.40 do 15.30.

Natomiast Punkty Obsługi Mieszkańców od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 18.00.

Po odbiór prawa jazdy nie trzeba zabierać ze sobą arkusza z wynikiem pozytywnym. Status PKK sam zaktualizuje się w systemie.

Odbiór prawa jazdy w Krakowie jest możliwy także drogą pocztową.

PRAWO JAZDY W KRAKOWIE

Sprawdzanie odbioru prawa jazdy

Dzięki stronom do sprawdzania prawa jazdy nie trzeba dzwonić ani chodzić do urzędu, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, szczególnie dla zapracowanych lub studiujących osób.

Automatyczne sprawdzanie odbioru prawa jazdy to nie jedyne udogodnienie dla nowych kierowców. Odbiór prawa jazdy w Krakowie może nastąpić również pocztą na wskazany adres. Z tej opcji mogą skorzystać przede wszystkim osoby, które nie mogą stawić się w urzędzie, czy jednym z Punktów Obsługi Mieszkańców.

ODBIÓR PRAWA JAZDY A PRZEPISY

Prowadzenie auta przed odbiorem prawa jazdy

UWAGA! Jeśli zamiast sprawdzenia, czy prawo jazdy jest gotowe - wsiadasz za kółko - grozi Ci kara w wysokości co najmniej 1500 zł zgodnie z art. 94 Kodeksu wykroczeń.

Jazda bez prawa jazdy po zdanym egzaminie kończy się mandatem za brak posiadania dokumentu i to, mimo że od 2018 roku kierowca nie musi okazywać fizycznego prawa jazdy podczas kontroli. Osoba bez plastikowej plakietki jest bowiem traktowana jak ktoś, kto nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem.

PAMIĘTAJ!

Udając się po odbiór prawa jazdy w Krakowie, koniecznie zabierz ze sobą dowód osobisty.

Urzędnik będzie potrzebował go, aby potwierdzić Twoją tożsamość.

Po odbiorze natomiast możemy Ci życzyć tylko szerokiej drogi i samych niezakorkowanych ulic!

P.S. Jeśli z jakichś przyczyn będziesz miał obawy co do samodzielnej jazdy - nie wahaj się zadzwonić do naszych instruktorów i umówić się na jazdy doszkalające Kraków! Nauczymy Cię jeździć płynnie i ekonomicznie!

Zapraszamy do kontaktu