Prawo jazdy międzynarodowe Kraków - fakty i mity

• Czym jest międzynarodowe prawo jazdy?
  • Co musisz zrobić, aby uzyskać prawo jazdy międzynarodowe w Krakowie?
  • Ile zapłacisz za prawo jazdy międzynarodowe Kraków?

MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY

Czym jest prawo jazdy międzynarodowe Kraków?

Myślisz, że prawo jazdy międzynarodowe w Krakowie to dodatkowe uprawnienie? Nic podobnego!
Prawo jazdy międzynarodowe w Krakowie to jedynie odpis, który tworzy się na podstawie aktualnego prawa jazdy. Potwierdzony urzędowo dokument pozwala na jazdę w krajach nienależących do Unii Europejskiej.

Ile czeka się na prawo jazdy międzynarodowe w Krakowie?

Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy trwa zaledwie 3 dni, co zdecydowanie usprawnia cały proces jego pozyskiwania. Przygotowanie międzynarodowego prawa jazdy w Krakowie polega na przetłumaczeniu krajowego dokumentu na języki obce.

Dzięki temu można bez obaw wyruszyć autem do krajów leżących poza Unią Europejską.

Międzynarodowe prawo jazdy Kraków przydaje się również w razie kolizji drogowej lub wypadku.

KRAJE, GDZIE MUSISZ MIEĆ MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY

Gdzie trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy?

• Albanii,
  • Gruzji,
  • na Jamajce,
  • w Meksyku,
  • Senegalu,
  • Etiopii,
  • Kenii,
  • na Wybrzeżu Kości Słoniowej,
  • w Iranie,
  • Kuwejcie,
  • Nigerze,
  • Peru
  • Urugwaj,
  • Uzbekistan,
  • Wietnam,
  • Gwatemala,
  • wielu, wielu innych krajach.

Ile kosztuje prawo jazdy międzynarodowe w Krakowie?

Koszt za wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy wynosi 35 złotych. Należność można opłacić przelewem lub na miejscu w kasie starostwa.

Międzynarodowe prawo jazdy ma dwa wzory: wg konwencji wiedeńskiej i genewskiej.

MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY W KRAKOWIE

Rodzaje międzynarodowego prawa jazdy Kraków

Międzynarodowe prawo jazdy nie ma mocy prawnej bez okazania jego krajowego odpowiednika. Co więcej, istnieją dwa wzory międzynarodowego prawa jazdy - Konwencja Wiedeńska oraz Konwencja Genewska.

Przed wyjazdem za granicę, warto upewnić się, która z konwencji jest akceptowana w kraju, do którego podróżujemy. Praktyka pokazuje, że większość państw honoruje oba rodzaje konwencji. Wyrabiając Międzynarodowe Prawo Jazdy, warto jednak postarać się o odpisy w obu konwencjach.

Na mapie świata nie brakuje krajów, które nie podpisały żadnej konwencji, a mimo to obowiązuje w nich międzynarodowe prawo jazdy.

Są też takie, w których niezbędne będzie wyrobienie lokalnego dokumentu - szczególnie w przypadku dłuższego pobytu.

Na pierwszy rzut oka prawo jazdy międzynarodowe wygląda jak paszport - ma podobny rozmiar i układ stron w kilku językach.

Dokumenty, których potrzebujesz do uzyskania międzynarodowego prawa jazdy:

• wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy,
  • zdjęcia w wymiarze 4,5 cm x 3,5 cm,
  • ważne polskim prawie jazdy,
  • potwierdzenie opłaty w wysokości 35 złotych.

Pamiętaj!

Termin ważności międzynarodowego prawa jazdy wynosi 3 lata.

ODBIÓR MIĘDZYNARODOWEGO PRAWA JAZDY

Czy można zdobyć międzynarodowe prawo jazdy po wyjeździe?

Wyjechałeś za granicę i zapomniałeś o wyrobieniu międzynarodowego prawa jazdy? Nie wszystko stracone! Gdy upełnomocnisz swojego Bliskiego, wówczas będziesz mógł wyrobić dokument, przebywając za granicą.

Czym się różni prawo jazdy międzynarodowe od krajowego prawa jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy to jedynie uprawnienie do kierowania pojazdem w obcym kraju - nie należy jednak mylić go z dokumentem, który potwierdza naszą znajomość przepisów drogowych, w kraju, do którego wyjeżdżamy.

Jeśli więc planujemy podróż za granicę, warto tuż przed wyjazdem zapoznać się z tamtejszym Kodeksem Ruchu. Sprawi to, że pewniej poczujemy się na drodze i będziemy wiedzieli, jak zachować się w wielu sytuacjach drogowych.

W Szkole Jazdy WEGA prowadzimy praktyczny kurs prawa jazdy w języku angielskim oraz kurs prawa jazdy w języku hiszpańskim - pomożemy Ci zrozumieć tamtejsze przepisy!

Zapraszamy do zapisów na kurs prawa jazdy