Wymiana prawa jazdy Kraków: obowiązki, terminy i koszty

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak odnowić prawo jazdy?
 • Jak wymienić prawo jazdy np. po ślubie?
 • Kiedy następuje utrata ważności prawa jazdy?

Kandydat na kierowcę, czy doświadczony zawodowiec, który za kółkiem spędził już kilka dekady. Niezależnie od tego, kim jesteś, powinieneś znać przepisy. O jednym z najnowszych rozporządzeń związanych z wymianą prawa jazdy nie słyszeli jednak wszyscy, bo… ciągle, gdzieś zdarza się kierowca, który na wieść o obowiązku wymiany bezterminowego prawa jazdy jest wyraźnie zdziwiony.

Jak to? Już tłumaczymy!

WYMIANA PRAWO JAZDY KRAKÓW

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

To fakt. W Polsce każdy kierowca będzie musiał wymienić swoje prawo jazdy, i to nawet gdy posiada dokument bezterminowy. Wymiana prawa jazdy jest obowiązkowa i wiąże się z wprowadzeniem nowego wzoru dokumentu. Jednocześnie oznacza to, że tutejsi właściciele bezterminowych praw jazdy będą mieli czas na wymianę prawa jazdy w Krakowie od 2028 r. do 2033 r.

Obecnie, prawo jazdy jest wydawane z terminem ważności, który może wynosić maksymalnie 15 lat. Jednak w przypadku kierowców ze zdrowotnymi problemami, jak np. słaby wzrok, dokument może być ważny tylko przez 5 lat. Po upływie tego czasu taki kierowca musi udać się do lekarza na badania, a następnie wyrobić nowy dokument.

Wymiana na bezterminowe prawo jazdy

Co istotne, w związku z wymianą prawa jazdy Kraków, właściciele bezterminowych praw jazdy nie będą po raz kolejny musieli przechodzić badań lekarskich, w przeciwieństwie do kierowców, którzy posiadają uprawienia do kierowania pojazdem z datą ważności. W rezultacie wystarczy, że „kierowcy bezterminowi” zgłoszą się do urzędu, gdzie będą mogli dokonać wymiany prawa jazdy Kraków na nowy dokument.

 UWAGA!

Należy jednak wiedzieć, że po wymianie praw jazdy w Krakowie na nowy wzór dokumentu, nie będzie ono już bezterminowe.

Właściciele takich praw jazdy otrzymają jednak dokumenty z okresem ważności wynoszącym 15 lat. W związku z tym, po upływie 15 lat, będą musieli ponownie dokonać wymiany.

Wymiana bezterminowego prawa jazdy a badania lekarskie

Wprowadzenie nowych regulacji prawnych oznacza, że bezterminowe prawa jazdy wydane przed ich wejściem w życie nie tracą swojej ważności, jednak muszą zostać wymienione na nowe dokumenty.

W związku z tym część kierowców mogła obawiać się, że wymiana praw jazdy będzie wiązała się z koniecznością ponownego przystąpienia do badań lekarskich. Jak się jednak okazuje, nie ma powodów do zmartwień! Nowe regulacje wskazują jasno, że kierowcy, którzy wymieniają swoje bezterminowe prawa jazdy, nie muszą składać zaświadczeń lekarskich ani przechodzić ponownych badań. To ważna wiadomość, szczególnie ze względu na fakt, że obecnie koszt takiego badania wynosi około 200 zł.

Szkoła jazdy WEGA

Wniosek i oświadczenia można znaleźć w urzędzie lub w sieci, gdzie można je wypełnić i złożyć wraz z kompletem dokumentów.

WYMIANA PRAWO JAZDY KRAKÓW

Aby wymienić prawo jazdy, potrzebne są następujące dokumenty:

 • Wniosek o wydanie prawa jazdy
 • Aktualne, kolorowe zdjęcie o wymiarach 35x45 mm
 • Kserokopia prawa jazdy (zwykle wykonuje ją urzędnik na miejscu, więc warto wziąć ze sobą dokument)
 • Dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej
 • Oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.
 • Oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami
 • Dowód osobisty
 • Badanie lekarskie (dla osób posiadających prawo jazdy z datą ważności)

Gdzie w Krakowie można wymienić prawo jazdy?

W Krakowie prawo jazdy można wymienić w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta. Adres wydziału to:

Wydział Komunikacji
Urząd Miasta Krakowa
al. Powstania Warszawskiego 10
33-332 Kraków

P.S. Przed wizytą warto sprawdzić godziny otwarcia oraz ewentualne informacje o konieczności wcześniejszego umówienia wizyty, odwiedzając stronę internetową Urzędu Miasta Krakowa lub kontaktując się telefonicznie.

 

Wymiana prawa jazdy Kraków - ile to kosztuje?

Koszt wymiany prawa jazdy zależy od tego, czy kierowca musi przejść badania lekarskie. Dla właścicieli praw jazdy bezterminowych opłata wynosi 100 zł plus 50 gr opłaty ewidencyjnej. Do tego dochodzi koszt aktualnego zdjęcia. Jeśli kierowca jest zobowiązany, aby odbyć badania lekarskie, dodatkowo powinien doliczyć około 200 zł za badanie.

Badanie lekarskie na prawo jazdy w Krakowie

Szukasz miejsca, w którym będziesz mógł wykonać badanie lekarskie na prawo jazdy w Krakowie? Zapraszamy do Szkoły Jazdy WEGA! U nas za badanie zapłacisz jedynie 180 zł.

NA MIEJSCU

SZYBKO

ZA 180 ZŁ

W Szkole Jazdy Wega zrobisz badania do prawa jazdy w Krakowie

Dowiedz się więcej, o tym, jak odebrać prawo jazdy w Krakowie?

Przeczytaj artykuł z cyklu WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Najczęściej zadawane pytania przez naszych kursantów

Gdzie w Krakowie można wymienić prawo jazdy?

Wymianę prawa jazdy można dokonać w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Krakowa.

Czy da się wymienić prawo jazdy przez internet?

Odkąd uruchomiono portal ePUAP.gov.pl można wnioskować o prawo przez internet. Na portalu są również dodatkowe informacje, o tym, że taka wymiana może być wynikiem zmiany danych osobowych np. jeśli ktoś ma nieważne prawa jazdy.

Gdzie w Krakowie złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy?

Wniosek o wydanie prawa jazdy składa się w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Krakowa, dokładnie w Referacie Praw Jazdy przy al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków

Gdzie uiścić opłatę za wydanie prawa jazdy Kraków?

Opłatę za wydanie prawa jazdy można uiścić w Kasie Starostwa Powiatowego podczas składania wniosku. Wynosi ona 100,50 zł.

Jakie dokumenty są potrzebne do wymiany prawa jazdy?

Do wymiany prawa jazdy zazwyczaj potrzebne są: wniosek o wydanie prawa jazdy, dowód osobisty, jak również zdjęcie do prawa jazdy, potwierdzenie opłaty za nowe prawo jazdy, orzeczenie lekarskie, a także paszport lub kartę pobytu, jeśli jesteś cudzoziemcem.

Czy do wymiany prawa jazdy potrzebny jest dowód osobisty?

Tak, do wymiany prawa jazdy zazwyczaj potrzebny jest dowód osobisty.

Chcesz poznać naszą ofertę?