Tymczasowe prawo jazdy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest tymczasowe prawo jazdy?
  • Jakich kategorii dotyczy prawo jazdy w wersji tymczasowej?
  • Czy muszę mieć przy sobie tymczasowe prawo jazdy podczas jazdy?

PRAWO JAZDY W APLIKACJI

Krok w stronę cyfrowej przyszłości - tymczasowe prawo jazdy w Polsce

Zdałeś egzamin na prawko, ale i tak chodzisz pieszo?! Nie możesz prowadzić auta, bo czekasz na plastikowy dokument? Już nie musisz z niecierpliwością sprawdzać swojej skrzynki SMS, w poszukiwaniu powiadomienia o odbiorze wymarzonego prawa jazdy.
Z dniem 21 sierpnia 2023 roku, Polska oficjalnie wprowadziła nową funkcję w aplikacji mObywatel, która pozwala na korzystanie z tymczasowego prawa jazdy w formie elektronicznej. Ta nowa funkcja to odskocznia od dotychczasowego systemu, w którym kierowcy musieli czekać na wydanie fizycznego dokumentu po zdaniu egzaminu.

 

KONIEC Z MANDATAMI!

Tymczasowe prawo jazdy po zdanym egzaminie

Mam dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy robią teraz kursy na prawo jazdy. 7 sierpnia w aplikacji mObywatel rusza tymczasowe prawo jazdy, przekazał minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński. Minister Cieszyński wyjaśnił, że w momencie, w którym zdasz egzamin, a egzaminator wprowadzi pozytywny wynik do systemu, będziesz mógł jeździć autem aż do czasu wydania dokumentu w tradycyjnej wersji (do 30 dni kalendarzowych). Warto dodać w tym miejscu, że do tej pory, jazda przed odbiorem prawa jazdy była niedozwolona, a każdy młody i zniecierpliwiony kierowca mógł otrzymać za nią mandat w wysokości od 500 zł do nawet 5000 złotych! Tymczasowe prawo jazdy rozwiązuje ten problem i pozwala młodym wsiąść za kierownicę od razu po zdanym egzaminie!

Co to jest tymczasowe prawo jazdy i jak działa?

Tymczasowe prawo jazdy to wersja elektroniczna dokumentu, dostępna przez aplikację mObywatel, która jest aktywowana przez egzaminatora tuż po zaliczeniu egzaminu na prawo jazdy. Dokument cyfrowy jest ważny przez 30 dni i uprawnia do prowadzenia pojazdu tylko na terytorium Polski. Ogłaszamy de facto to, że po zdanym egzaminie, można wsiąść za kółko i wrócić już z nowo nabytymi uprawnieniami do domu podkreślił minister Cieszyński. To funkcja, która na pewno obywatelom się przyda dodał.

Po zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywnym egzaminator wprowadza wyniki do systemu, który automatycznie aktywuje możliwość pobrania tymczasowego prawa jazdy przez aplikację. Dzięki temu świeżo upieczony kierowca nie będzie musiał czekać na wydanie fizycznego dokumentu i będzie mógł od razu wsiąść za kierownicę i odjechać - nawet z parkingu MORD. Chcemy, aby młodzi ludzie mogli jak najszybciej cieszyć się możliwością korzystania z nowo uzyskanych uprawnień wyjaśnił minister Cieszyński.

Jak na razie z tymczasowego prawa jazdy skorzystało już 11 tysięcy kierowców. Opcja w aplikacji mObywatel była stopniowo wdrażana od 7 sierpnia. Na początku jednak była ona ograniczona i tylko losowo wybrane osoby miały do niej dostęp.

Tymczasowe prawo jazdy jest dostępne dla kategorii:

WAŻNE!

Tymczasowe prawo jazdy jest nieważne dla osób, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Jak uzyskać tymczasowe prawo jazdy: krok po kroku

1. Bezpośrednio po zakończeniu egzaminu, system Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) przesyła zestaw informacji o nowo zatwierdzonym kierowcy do Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).
2. Egzaminator z Wydziału Ruchu Drogowego (WORD) natychmiast wprowadza wynik egzaminu do Polskiego Katalogu Kierowców (PKK), nie oczekując na formalne zatwierdzenie protokołu.
3. Te dane są następnie przesyłane zarówno do CEK, jak i do odpowiedniego Starosty.
4. W CEK generowane jest twoje elektroniczne, tymczasowe prawo jazdy.
5. Aplikacja mObywatel wysyła powiadomienie, że Twój nowy cyfrowy dokument jest gotowy do pobrania.

Szkoła jazdy WEGA

Zapamiętaj! Podczas kontroli drogowej nie jesteś zobowiązany do okazywania cyfrowego prawa jazdy. Policja weryfikuje Twoje dane w systemie.

Konsekwencje braku tymczasowego prawa jazdy

Ograniczenia a tymczasowe prawo jazdy

Tymczasowe prawo jazdy będzie unieważniane w przypadku różnych okoliczności, takich jak wydanie lub zatrzymanie prawa jazdy, cofnięcie uprawnień, czy też zakaz prowadzenia pojazdów.

Jeżeli kierowca postanowi prowadzić pojazd przed wydaniem fizycznego prawa jazdy, ale bez aktywowanego tymczasowego prawa jazdy, grozi mu nagana lub kara grzywny do 250 zł.

Główne zalety nowego systemu aplikacji mObywatel

  • Masz możliwość ciągłego monitorowania swoich danych, dzięki aplikacji mObywatel (oprócz tymczasowego prawa jazdy są tam dostępne takie moduły jak: mObywatel, mPrawo Jazdy, mPojazd oraz Punkty Karne,
  • Otrzymujesz powiadomienia (PUSH) o wszystkich zdarzeniach związanych z Twoim tymczasowym prawem jazdy i nabytymi uprawnieniami (np. wydaniem prawa jazdy, jego zatrzymaniem, cofnięciem uprawnień, czy zmianie wyniku egzaminu na negatywny itp.)

Wprowadzenie funkcji tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel to krok w dobrą stronę. To elastyczne rozwiązanie, które przyspieszy proces uzyskiwania prawa jazdy i pozwoli nowym kierowcom na szybsze korzystanie z ich nowo nabytych uprawnień. Minister Cieszyński podsumował to, mówiąc, że to funkcja, która na pewno obywatelom się przyda.

Nasi kursanci pytają o:

Czym jest tymczasowe prawo jazdy?

Tymczasowe prawo jazdy to elektroniczna wersja dokumentu dostępna w aplikacji mObywatel, która umożliwia prowadzenie pojazdu od razu po zdaniu egzaminu państwowego z wynikiem pozytywnym. Nie ma potrzeby czekania na wydanie fizycznego prawa jazdy.

Jak pobrać tymczasowe elektroniczne prawo jazdy?

Po zdaniu egzaminu, w aplikacji mObywatel pojawi się powiadomienie o możliwości pobrania tymczasowego prawa jazdy. Dokument ten będzie ważny przez 30 dni od dnia zdania egzaminu. Nie posiadanie go podczas prowadzenia pojazdu może skutkować naganą lub grzywną do 250 zł.

Jakich kategorii dotyczy prawo jazdy w wersji tymczasowej?

Elektroniczną wersję tymczasowego prawa jazdy mogą pobrać osoby, które z wynikiem pozytywnym zdali egzamin państwowy na jedną z kategorii: A, A1, A2, AM, B, B1, B+E, czy T.

Czy muszę mieć przy sobie tymczasowe prawo jazdy podczas jazdy?

Nie, nie jesteś zobowiązany do posiadania fizycznego prawa jazdy ani nawet jego wersji cyfrowej podczas jazdy. W razie kontroli drogowej policja ma możliwość weryfikacji Twoich uprawnień w systemie.

Jakie są zalety posiadania tymczasowego prawa jazdy?

Główną zaletą jest możliwość natychmiastowego korzystania z nabytych uprawnień do prowadzenia pojazdu, bez konieczności oczekiwania na wydanie tradycyjnego dokumentu. Dzięki aplikacji mObywatel, masz również ciągły dostęp do swoich danych i otrzymujesz powiadomienia o wszelkich zdarzeniach związanych z twoim prawem jazdy.

Czy tymczasowe prawo jazdy jest akceptowane poza Polską?

Tymczasowe prawo jazdy ma ważność tylko na terenie Polski. Jeżeli planujesz podróż zagraniczną, musisz poczekać na wydanie tradycyjnego prawa jazdy.

SZKOŁA JAZDY WEGA

Chcesz nauczyć się jeździć, nie tylko zdać egzamin?