Parkowanie w Krakowie: Krok po kroku do perfekcji

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego parkowanie jest wyzwaniem dla młodego kierowcy?
 • Jak przygotować się do parkowania?
 • Na czym polega parkowanie prostopadłe, równoległe i skośne?

PARKOWANIE W PRAKTYCE

Opanuj sztukę parkowania

Parkowanie jest jednym z podstawowych, a zarazem wyjątkowo wymagających manewrów, z którym kierowcy – szczególnie początkujący – często muszą się zmagać. Prawidłowe parkowanie wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale również cierpliwości i praktyki. Kolejny ważny aspekt parkowania, często pomijany, to także ,,wyczucie” gabarytów własnego auta.
W centrum miasta, na parkingach podziemnych czy w centrach handlowych, umiejętność szybkiego i poprawnego parkowania bywa niezastąpiona. W tym poradniku szczegółowo omówimy metody parkowania prostopadłego, równoległego i skośnego, by do maksimum uprościć Ci ten manewr… bo nawet jeśli po zdaniu egzaminu zainwestujesz w auto wyposażone w systemy ułatwiające parkowanie to bez wiedzy i odpowiedniej techniki prędzej, czy później i tak gdzieś je zarysujesz.

Parkowanie - Kraków

Dlaczego parkowanie jest wyzwaniem dla młodego kierowcy?

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zrozumieć, dlaczego parkowanie może początkowo wydawać nam się trudne. Czynniki takie jak wzmożony ruch, słabo oznaczone linie parkingowe czy presja czasu znacząco wpływają na stres związany z parkowaniem. Dodatkowo parkowanie jest jednym z częstszych błędów popełnianych przez kursantów na egzaminie na prawo jazdy. Zrozumienie właśnie tych błędów to pierwszy krok do opanowania technik parkowania.

Jak przygotować się do parkowania?

Zanim rozpoczniesz manewr parkowania podczas kursu prawa jazdy kat. B, upewnij się, że sygnalizujesz swoje zamiary za pomocą kierunkowskazu.

To kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno Twojego, jak i innych uczestników ruchu. Pamiętaj również o płynnym hamowaniu przed rozpoczęciem manewru, by uniknąć nagłego zatrzymywania auta, ponieważ może to zaskoczyć innych kierowców, a takie sytuacje grożą niechcianą stłuczką.

RODZAJE PARKOWANIA

JAK PARKOWAĆ PROSTOPADLE PRZODEM?

Parkowanie prostopadłe

Jest to technika często uznawana za najłatwiejszą i najbardziej intuicyjną, szczególnie kiedy miejsce parkingowe znajduje się między dwoma pojazdami. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wyznaczenie sobie szerokości łuku, po którym wjedziesz na miejsce parkingowe.

 • Umiejscowienie: Zajmij pozycję równolegle do pojazdów stojących po obu stronach miejsca, zachowując bezpieczną odległość.
 • Manewr: Kiedy zobaczysz, że mijasz tylne światła pojazdu obok miejsca, na które chcesz wjechać, delikatnie skręć kierownicę.
 • Korekta: Po zajęciu miejsca, upewnij się, że twoje auto jest równo zaparkowane. Jeśli to konieczne, wykonaj delikatną korektę.

Prostopadłe parkowanie tyłem

Parkowanie tyłem uchodzi za bardziej precyzyjne, co umożliwia łatwiejszy wyjazd z miejsca parkingowego.

 • Umiejscowienie: Umieść swój pojazd w bezpiecznej odległości równolegle do miejsca parkingowego.
 • Manewr: Pojazd cofaj płynnie, obserwując otoczenie, a gdy środek pojazdu (np. logo marki) znajdzie się w odpowiedniej pozycji względem miejsca parkingowego, skręć kierownicę do oporu.
 • Korekta: Gdy pojazd zajmuje prawidłową pozycję, odkręć kierownicę, aby koła ustawiły się równo, a pojazd był odpowiednio wycentrowany w miejscu.
Szkoła jazdy WEGA

To jeden z najbardziej wymagających manewrów, który świetnie sprawdza się w miejskich warunkach.

NAJWIĘKSZE WYZWANIE DLA KURSANTÓW?

Parkowanie równoległe

Jak zaparkować równolegle?

 • Umiejscowienie: Zatrzymaj się obok pojazdu przed miejscem, które chcesz zająć, zachowując odległość około 60-100 cm.
 • Manewr: Włącz bieg wsteczny i cofaj do momentu, aż tylne koło Twojego pojazdu wyrówna się z tylnym zderzakiem pojazdu obok. Następnie skręć kierownicę do oporu w prawo i kontynuuj cofanie.
 • Korekta: Gdy Twój pojazd ustawi się pod kątem około 45 stopni do krawężnika, skoryguj pozycję, prostując koła i ewentualnie dojeżdżając do przodu lub tyłu.

STREFY PARKOWANIA KRAKÓW

Parkowanie skośne

To metoda często spotykana na parkingach przy marketach, czy w strefach miejskich, gdzie każdy metr wolnej przestrzeni jest na wagę złota.

 • Manewr: Zasygnalizuj skręt i rozpocznij manewr w odpowiedniej odległości, by móc płynnie zjechać na miejsce. Zachowaj uwagę na sąsiadujące pojazdy, by zachować odpowiednią odległość.
 • Umiejscowienie: Gdy pojazd znajdzie się równolegle do linii parkingowych, skoryguj kierownicę, by auto stało równo.
 • Korekta: Upewnij się, że pojazd jest równo zaparkowany i nie blokuje innych miejsc.

Prawidłowe parkowanie w Krakowie

Jak pisaliśmy wcześniej-, kluczem do efektywnego parkowania jest cierpliwość, dokładność i praktyka. Niezależnie od tego, czy parkujesz prostopadle, równolegle czy skośnie, pamiętaj o bezpiecznym sygnalizowaniu manewrów, płynnym hamowaniu i zachowaniu odpowiedniej odległości od innych pojazdów.

Regularne ćwiczenie tych technik, zwłaszcza w warunkach miejskich, pozwoli Ci zyskać pewność siebie i sprawność w parkowaniu skośnie, prostopadle i równolegle.

Nasi kursanci pytają o:

Jakie są najczęstsze błędy podczas parkowania prostopadłego?

Najczęstszymi błędami są: nieprawidłowe oszacowanie odległości między pojazdami, zbyt wczesne lub zbyt późne rozpoczęcie skrętu oraz niewłaściwe ustawienie pojazdu, co utrudnia innym kierowcom korzystanie z sąsiednich miejsc parkingowych.

Czy istnieją jakieś techniki ułatwiające parkowanie równoległe?

Tak, jedną z technik jest ustawienie się w odpowiedniej odległości od pojazdu, za którym chcemy zaparkować (około 60-100 cm) i używanie punktów odniesienia na własnym pojeździe (np. lusterka, krawędzi okna), aby ocenić moment rozpoczęcia skrętu i manewru cofania.

Jak uniknąć zahaczania o inne pojazdy podczas parkowania skośnego?

Kluczową kwestią jest zachowanie odpowiedniej prędkości i ostrożność podczas wjeżdżania na miejsce parkingowe. Należy również upewnić się, że rozpoczynamy manewr z odpowiedniej odległości, co pozwala na płynne wjechanie na miejsce bez ryzyka zahaczenia o stojące obok pojazdy.

Co zrobić, gdy miejsce parkingowe wydaje się zbyt ciasne?

W takiej sytuacji warto rozważyć poszukiwanie innego miejsca parkingowego, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia własnego pojazdu lub pojazdu innych. Jeśli decydujemy się na próbę zaparkowania, kluczowe jest bardzo ostrożne i powolne wykonywanie manewru, z możliwie największą liczbą korekt pozycji.

Czy istnieją jakieś aplikacje pomocne w parkowaniu?

Tak, na rynku dostępne są aplikacje mobilne, które mogą pomóc w znalezieniu wolnych miejsc parkingowych oraz oferują wskazówki i porady dotyczące parkowania. Ponadto niektóre nowoczesne pojazdy wyposażone są w systemy wspomagające parkowanie, co może znacznie ułatwić wykonywanie tego manewru.

Jak radzić sobie ze stresem podczas parkowania?

Stres podczas parkowania jest naturalną reakcją, szczególnie w trudnych warunkach miejskich. Aby go zmniejszyć, warto praktykować techniki parkowania w mniej zatłoczonych miejscach, aż do momentu, gdy nabierzemy większej pewności siebie. Pamiętaj też, że każdy kierowca kiedyś się uczył i popełniał błędy – kluczowe jest cierpliwe doskonalenie swoich umiejętności.
Pamiętaj, że parkowanie jest umiejętnością, która wymaga praktyki i cierpliwości. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym bardziej naturalne i mniej stresujące stanie się dla Ciebie wykonywanie tego manewru. Trzymamy za Ciebie kciuki!

SZKOŁA JAZDY WEGA

Zapraszamy do zapisów na kurs prawa jazdy