Nie popełnij tych błędów - przez nie możesz nie zdać, czyli o najczęstszych pomyłkach kursantów podczas egzaminu

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie gafy zdarzają się kursantom na placu manewrowym?
 • Przez co zwykle nie zaliczają egzaminu praktycznego na mieście?
 • O czym warto pamiętać w czasie egzaminu na prawo jazdy?

EGZAMIN NA PRAWO JAZDY

Najdłuższa jazda w życiu

Czy przytrafiła Wam się kiedyś sytuacja, w której minuta dłużyła się, jakby trwała całą wieczność? Jeśli nie, to znaczy, że nie zdawaliście jeszcze egzaminu na prawo jazdy! Bez względu na to, jak radziłeś sobie podczas kursu, stres, z pewnością, będzie towarzyszył Ci podczas tej, jak to mówią kursanci - najdłuższej jazdy w życiu.

O tym, czy stres okaże się Twoim wrogiem, czy sprzymierzeńcem przekonasz się sam. Są tacy, których presja motywuje do działania… tymczasem dla innych jest ona jak paralizator.

 

 

Błędy na egzaminie - jak ominąć je (szerokim) łukiem?

Nawet jeśli znajdujesz się w tej drugiej grupie kandydatów na kierowców i obawiasz się egzaminu, nie znaczy to, że Twoje szanse na jego zdanie są równe zeru. Wystarczy, że dobrze opanujesz wymagane manewry i nie popełnisz błędu w kluczowych momentach, a wynik pozytywny będzie w Twoim zasięgu.

Tylko, które egzaminowe manewry są kluczowe? I kiedy należy zachować maksymalną ostrożność i wyostrzyć zmysły, aby w porę zareagować na zbliżającego się pieszego, rowerzystę, inny pojazd, albo pachołek na placu manewrowym? Już ja samą myśl o jego wywróceniu wielu kandydatów na kierowców ma przecież dreszcze! Zaraz dowiesz się więcej!

Szkoła jazdy WEGA

Najechanie na pachołek lub linię na łuku skutkuje wynikiem negatywnym, bez możliwości powtórzenia przejazdu.

EGZAMIN PRAKTYCZNY NA PRAWO JAZDY W KRAKOWIE

Najczęstsze pomyłki na placu manewrowym

Wspomniane wywrócenie pachołka w trakcie jazdy tyłem po łuku to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas pierwszej części egzaminu, która ma miejsce na placu manewrowym. Co jeszcze zdarza się kursantom robić nieprawidłowo?

Błędy popełniane przez kursantów podczas egzaminu na placu manewrowym 

 • Nieutrzymywanie stałej prędkości - kursanci powinni utrzymywać stałą prędkość podczas jazdy i wykonywania manewrów na placu. Nie warto przyspieszać, aby nagle gwałtownie zwalniać np. podczas jazdy po łuku lub podczas ruszania na wzniesieniu. Taka jazda „bez wyczucia” może doprowadzić do najechania na linię na łuku lub zgaśnięcia auta, co znów negatywnie wpłynie na wynik egzaminu.
 • Niezachowanie odpowiedniej odległości od przeszkód - kursanci powinni utrzymywać odpowiednią odległość od przeszkód, takich jak pachołki. Co równie istotne, nie zaleca się też jeździć zbyt daleko od nich.
 • Nieutrzymywanie stałej prędkości - kursanci powinni utrzymywać stałą prędkość podczas jazdy i wykonywania manewrów na placu. Nie warto przyspieszać, aby nagle gwałtownie zwalniać np. podczas jazdy po łuku lub ruszania na wzniesieniu. Taka jazda „bez wyczucia” może doprowadzić do najechania na linię na łuku lub zgaśnięcia auta, co znów negatywnie wpłynie na wynik egzaminu.
 • Niezachowanie odpowiedniej odległości od przeszkód - kursanci powinni utrzymywać odpowiednią odległość od przeszkód, takich jak pachołki. Co równie istotne, nie zaleca się też jeździć zbyt daleko od nich.

A jakie elementy najczęściej zawodzą podczas egzaminu praktycznego na mieście?

 • Nie patrzenie w lusterka i brak kontroli martwego pola - kandydaci na kierowców podczas egzaminu powinni regularnie zerkać w lusterka, aby upewnić się, że na pasie, na który chcą wjechać, nie ma innych pojazdów, rowerów. Trzeba też stale obserwować pieszych znajdujących się w pobliżu auta. Tak to już jest, że jazda autem w pewnym sensie polega na przewidywaniu ruchów innych - im szybciej zauważymy np. motocyklistę, który nieopatrznie wyprzedza inne samochody, tym lepiej dla naszego bezpieczeństwa. Będziemy mieli odpowiednio dużo czasu, aby odpowiednio zareagować.

 • Nieprawidłowe wykonanie manewrów - najczęściej popełniane błędy dotyczą głównie parkowania. Gdy kandydaci na kierowców mają zaparkować tyłem, zwykle nie umieją dobrze ocenić odległości od innych pojazdów, nie patrzą w lusterka lub za mocno skręcają. To klasyczny błąd. Kandydaci na kierowców, którzy go popełniają, zwykłe nie potrafią zsynchronizować ruchów podczas jazdy. Manewr nie jest najłatwiejszy, bo wymaga koordynacji hamulca, gazu i sprzęgła.

 

 • Nieprawidłowe zachowanie na skrzyżowaniach (szczególnie równorzędnych) - kandydaci często nie przestrzegają zasad pierwszeństwa, nie patrzą w obie strony lub nie potrafią odpowiednio ocenić sytuacji na skrzyżowaniu, a także wyznaczyć kolejności przejazdu.

 

 • Nieprawidłowe stosowanie się do poleceń egzaminatora - Na prośbę skrętu w lewo, jedziesz w prawo? Jeśli raz zdarzyło Ci się to na jazdach z instruktorem, zapewne sytuacja wywołała gromki śmiech. Z egzaminatorem jednak trudno o żarty - jeśli nic nie mówi - trzeba jechać zgodnie ze znakami nakazu/zakazu, jeśli natomiast już się odzywa, trzeba przestrzegać jego poleceń. Czegoś nie zrozumiałeś? Pamiętaj, że możesz prosić o powtórzenie!

Na dziesięciu kandydatów przystępujących do egzaminu średnio trzy osoby nie zdają już na placu manewrowym, a cztery oblewa w czasie jazdy po mieście.

PRAWO JAZDY W KRAKOWIE

Zdawalność prawa jazdy w Krakowie

Zgodnie ze słowami egzaminatora nadzorującego Henryka Adlesa z MORD w Krakowie - zdawalność egzaminów na prawo jazdy z roku na rok spada. Wg danych w ubiegłym roku zaledwie 30 procent zdających udało się otrzymać pozytywny wynik, reszta natomiast musiała pogodzić się z porażką i spróbować swoich sił w egzaminacyjnej „eLce” po raz kolejny.
Na pytanie, dlaczego tak często młodzi adepci sztuki kierowania pojazdem nie zdają, specjalista odpowiedział, że to przez gorsze umiejętności kursantów, ponieważ zakres wiedzy, czy poziom trudności egzaminu na prawo jazdy w 2023 roku nie uległ znacznej zmianie.

 

 

Zamiast się denerwować, warto więc ćwiczyć częściej, aby oswoić się z autem i wyczuć jego gabaryty. W naszej szkole jazdy WEGA możesz nie tylko odbyć kurs, ale też kupić pakiet jazd doszkalających Kraków. Jeśli się zdecydujesz, masz szansę zasilić grono naszych kursantów, z których średnio 8 na 10 zdaje za pierwszym razem.

Udaje im się tego dokonać, korzystając ze szkolnych aut. Dla naszych kursantów wypożyczamy auta na egzamin - oczywiście, nieodpłatnie - za dwa pierwsze podstawienia.
Warto więc powołać się na nas i otrzymać wreszcie pozytywny wynik egzaminu!

SZKOŁA JAZDY WEGA

Zapraszamy do zapisów na kurs prawa jazdy