Najczęściej zadawane pytania o prawo jazdy kat. B

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakimi pojazdami można kierować, posiadając prawo jazdy kat. B?
  • Ile osób można przewozić, mając prawo jazdy kategorii B?
  • …i wiele, wiele innych niemniej ważnych kwestii!

Warto mieć prawo jazdy!

Pobudka- 05:50, kwadrans na poranną toaletę, kwadrans na śniadanie i… 10 minut energetycznego marszu na autobus - no może, że chcesz dopić kawę, wtedy zamiast marszu masz 5 minut sprintu, żeby zdążyć na przystanek. Ach, ta codzienność! Tylko bieg, bieg i bieg. Chociaż… Twoja codzienna rutyna może ulec diametralnej zmianie, kiedy zdasz prawo jazdy kategorii B. Wtedy możesz wstawać po 6 i delektować się ulubioną kawą, scrollując nowości na social mediach, bo… i tak będziesz na czas w pracy lub w szkole. O tym, że warto mieć prawo jazdy kat B., nie trzeba nikogo przekonywać.

Zarządzaj swoim czasem i planuj trasę

Ba! Z posiadaniem prawa jazdy kat. B, jest jak z noszeniem zegarka. To narzędzie, które pozwala nam na lepsze zarządzanie czasem i własnymi zasobami. Dzięki uprawnieniom do kierowania autem mamy możliwość kontrolowania naszych codziennych podróży i wykorzystania ich według własnych potrzeb. Możemy też lepiej dostosować się do zmiennych warunków życia. Z prawem jazdy w ręku stajemy się, po prostu, bardziej elastyczni i gotowi, aby sprostać wyzwaniom współczesnego świata.

FAQ - PRAWO JAZDY KATEGORII B 2023

Czy wiesz już wszystko o kursie prawa jazdy B?

To fakt. Prawo jazdy kat. B to przepustka do świata samodzielnej jazdy samochodem, zarówno na polskich ulicach, jak i tych za granicą. W każdym przypadku, zdobycie tego uprawnienia jest pełne emocji i wyzwań, dlatego też przynosi ogromną satysfakcję. W dzisiejszym artykule zajmiemy się najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi zdobywania prawa jazdy kat. B w Polsce.

Jakimi pojazdami można kierować, posiadając prawo jazdy kat. B?

  • Z prawem jazdy kat. B można kierować samochodami osobowymi i dostawczymi, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony i mającymi nie więcej niż 9 miejsc, wliczając miejsce kierowcy.
  • Zespołami pojazdów, gdzie pojazd ciągnący spełnia warunki dla samochodów osobowych i dostawczych, a przyczepa ma masę całkowitą nieprzekraczającą 750 kg.
  • Zespołami pojazdów, gdzie pojazd ciągnący spełnia warunki dla samochodów osobowych i dostawczych, a przyczepa ma masę całkowitą przekraczającą 750 kg, pod warunkiem że masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 tony.
  • Pojazdami wolnobieżnymi, traktorami rolniczymi i pojazdami specjalnymi o prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h, które są przystosowane do zamocowania przyczepy.

KATEGORIA B PRAWO JAZDY DO CZEGO UPRAWNIA?

Czy po zdanym kursie prawa jazdy kat B można jeździć skuterem? Jeśli tak, do jakiej pojemności skokowej?

Posiadając prawo jazdy kat. B, możesz kierować również skuterem, ale tylko do określonej pojemności skokowej. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdów silnikowych o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 50 cm³ (lub mocy nieprzekraczającej 4 kW, jeśli jest to silnik elektryczny) oraz prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 45 km/h.

Takie pojazdy są klasyfikowane jako "motorowery" w polskim prawie drogowym. Jeśli chciałbyś prowadzić skuter o większej pojemności skokowej, będziesz potrzebował prawa jazdy innej kategorii, np. kat. A1, A2 lub A, w zależności od pojemności skokowej i mocy pojazdu.

Od ilu lat można iść na kurs na prawo jazdy kat. B?

W Polsce, aby rozpocząć kurs na prawo jazdy kat. B, należy mieć ukończone 17 lat i 9 miesięcy. Zgodnie z przepisami kurs może rozpocząć osoba nieletnia, ale tylko, gdy jest 3 miesiące przed osiemnastką. Co równie istotne, do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, taki nieletni może przystąpić na miesiąc przed swoją rocznicą narodzin.

 

Szkoła jazdy WEGA

Maksymalnie 8+kierowca - tyle osób możesz zabrać ze sobą w drogę

JAKIE UPRAWNIENIA DAJE PRAWO JAZDY KATEGORII B

Ile osób można przewozić z prawem jazdy kat B?

Liczba osób, które można przewozić, posiadając prawo jazdy kat. B, zależy od homologacji pojazdu oraz liczby miejsc siedzących, które są określone przez producenta pojazdu.

Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz mających nie więcej niż 9 miejsc, wliczając miejsce kierowcy. Oznacza to, że z prawem jazdy kat. B, można przewozić maksymalnie 8 pasażerów oprócz siebie jako kierowcy.

Ważne jest, aby przestrzegać limitów miejsc siedzących określonych przez producenta pojazdu i nie przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Przewóz większej liczby osób niż dopuszcza homologacja pojazdu, może prowadzić do mandatów, punktów karnych lub innych konsekwencji prawnych.

Ile trwa kurs na prawo jazdy kat B?

Czas trwania kursu na prawo jazdy kat. B może się różnić w zależności od ośrodka szkolenia oraz indywidualnego tempa nauki. W Szkole Jazdy Wega wyróżniamy trzy tryby - normalny, przyspieszony i ekspresowy.

Bez względu na to, który wybierzesz, liczba godzin jest taka sama. Kurs ekspresowy i przyspieszony polecamy jednak osobom, którym zależy na szybkim ukończeniu szkolenia. Umożliwiamy im to, rozplanowując jazdy tak, aby kursant „wyjeździł” swoje godziny w rekordowym czasie dwóch tygodni.

Część teoretyczna obejmuje 30 godzin wykładów i zajęć, które mają na celu przekazanie wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego, zasad bezpieczeństwa oraz podstawowej wiedzy technicznej dotyczącej pojazdów.

Część praktyczna składa się z 30 godzin jazd praktycznych, podczas których kandydat uczy się praktycznych umiejętności niezbędnych do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Jazdy praktyczne obejmują jazdę w różnych warunkach drogowych oraz ćwiczenia na placu manewrowym.

KURS PRAWO JAZDY KAT B 2023 CENA

Ile kosztuje prawo jazdy kat B 2023?

To zależy. Całkowita cena za prawo jazdy kat. B w 2023 roku w Szkole Jazdy WEGA to koszt od 2700 zł do 3500 zł, z czego za minimalną cenę można wykonać kurs w trybie normalnym, zaś kwota maksymalna zawiera dodatkową opłatę za przyspieszony tryb kursu. Do kosztów za kurs prawa jazdy kat. B warto doliczyć również opłatę za badania lekarskie- 200 zł, cenę egzaminu teoretycznego - 30 zł oraz praktycznego - 140 zł. W przypadku niezdania egzaminu i konieczności powtórzenia, opłaty za egzamin muszą być, oczywiście, ponownie uiszczone.
Ostatnim kosztem związanym z prawem jazdy jest opłata za wydanie dokumentu, która wynosi 100,50 zł.

 

 

PRAWO JAZDY MOŻE BYĆ TAŃSZE NAWET O 80%! REALIZUJEMY KURSY PRAWA JAZDY KAT B Z DOFINANSOWANIA!    

Jakie badania na prawo jazdy kat B?

Aby rozpocząć kurs na prawo jazdy kat. B w Polsce, należy przejść badania lekarskie, które mają na celu sprawdzenie, czy kandydat spełnia wymagania zdrowotne do kierowania pojazdami. Badania te powinny być przeprowadzone przez lekarza uprawnionego do orzekania o zdolności do kierowania pojazdami.

Podczas badania lekarskiego na prawo jazdy kat. B lekarz ocenia ogólny stan zdrowia kandydata, sprawdza wzrok (w tym widzenie stereoskopowe, ostrość i zdolność rozpoznawania kolorów), słuch, koordynację ruchową oraz ewentualne choroby przewlekłe lub inne schorzenia, które mogą wpłynąć na jego zdolność prowadzenia pojazdu lub zachowanie za kierownicą.

SZKOŁA JAZDY WEGA

Masz więcej pytań? Chętnie pomożemy!