Dobry początek jazdy egzaminacyjnej

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie elementy bezpieczeństwa w aucie należy sprawdzić?
 • Jak odpowiadać na pytania egzaminatora?
 • Jakich przygotować się do jazdy egzaminacyjnej?

JAZDA EGZAMINACYJNA KRAKÓW

Sprawdzenie elementów bezpieczeństwa

Jak doskonale wiecie, egzamin państwowy na prawo jazdy obejmuje nie tylko umiejętność prowadzenia pojazdu, ale także wiedzę na temat kluczowych elementów pojazdu mających wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Zgodnie z tym, kandydaci są zobowiązani do przeprowadzenia kontroli technicznej ważnych komponentów samochodu.

Zasady sprawdzania płynów oraz oświetlenia w pojeździe egzaminacyjnym

Podczas egzaminu, kandydat musi rozpoznać i wskazać 13 głównych elementów samochodu.

Wśród nich znajdują się poziomy płynów takich jak: olej silnikowy, płyn chłodniczy i hamulcowy, a także sprawdzenie płynu spryskiwaczy.

Ponadto należy zweryfikować działanie sygnału dźwiękowego, różnych typów świateł - od pozycyjnych, przez światła mijania, drogowe, hamowania „STOP”, cofania, kierunkowskazów, aż po światła awaryjne i przeciwmgłowe.

Zwykle w trakcie pierwszych jazd w Szkole Jazdy w Krakowie kursanci poznają umiejscowienie wszystkich elementów, co zostaje im przedstawione przez instruktora jazdy. Warto jednak powtórzyć te wiadomości, gdyż niepoprawna odpowiedź na pytania (lub jej brak) skutkuje wynikiem negatywnym.

 

ZAPAMIETAJ!

 • Limit czasu: Kandydat ma do dyspozycji maksymalnie 5 minut na wykonanie tego zadania.
 • Znajomość lokalizacji i narzędzi: Ważna jest znajomość miejsca i narzędzi potrzebnych do sprawdzenia poszczególnych elementów pojazdu.
 • Weryfikacja świateł: W przypadku niektórych świateł, jak światła hamowania i cofania, można poprosić egzaminatora o pomoc w potwierdzeniu ich działania.
 • Losowy dobór zadań: Elementy do sprawdzenia są wybierane losowo przez system komputerowy, co oznacza, że każdy kandydat może otrzymać inny zestaw zadań do wykonania

OŚWIETLENIE W EGZAMINACYJNEJ „eLce"

Jak poprawnie przejść przez test sprawdzający znajomość świateł w pojeździe?

 Aby ułatwić Ci przygotowania do jazdy egzaminacyjnej w krakowskim MORDzie, przygotowaliśmy krótki przewodnik, który znajduje się poniżej. Dzięki niemu z łatwością odpowiesz na losowe pytania egzaminatora.

 

Jak wskazać światła pozycyjne, a jak postojowe?

Światła pozycyjne/postojowe: Znajdują się z przodu i z tyłu pojazdu, służą do oznakowania obecności pojazdu po zmroku.

 • Światła pozycyjne: Symbolizowane przez dwa zielone reflektory skierowane na zewnątrz, co wskazuje na małe światła, które używa się jako oznakowanie pojazdu po zmroku, kiedy stoi on na parkingu lub w ruchu drogowym.
 • Światła postojowe: Ich symbol to litera „P” emitująca trzy promienie światła w jedną stronę, oznaczają światła, które należy włączyć, kiedy pojazd jest zaparkowany w warunkach ograniczonej widoczności.

Jak wskazać światła mijania?

Umieszczone są z przodu pojazdu, używane podczas normalnej jazdy nocą. Ikona ta przedstawia zielony reflektor z promieniami skierowanymi ukośnie w lewo, w dół. Symbolizuje światła, które używamy podczas normalnej jazdy nocą.

Jak wskazać światła do jazdy dziennej?

Ta ikona składa się z zielonego reflektora, obok którego znajdują się kropki różnej wielkości, układające się od największej po lewej do najmniejszej po prawej. Oznacza to światła używane w ciągu dnia do zwiększenia widoczności pojazdu.

Jak wskazać światła drogowe?

Również z przodu, ale mają większy zasięg niż światła mijania, używane gdy nie ma innych pojazdów na drodze. Ikona dla świateł drogowych to niebieski reflektor z trzema poziomymi liniami. Jest to oznaczenie dla świateł o zwiększonym zasięgu, które są używane, gdy na drodze nie ma innych pojazdów.

 

Jak wskazać światła hamowania "STOP"?

Znajdują się z tyłu i są aktywowane podczas hamowania. Aby je aktywować, wystarczy więc nacisnąć pedał hamowania.

Jak wskazać światła kierunkowskazów?

Znajdują się z przodu, z tyłu oraz po bokach pojazdu, służą do sygnalizowania zmiany kierunku jazdy. Są reprezentowane przez zielone strzałki wskazujące kierunek, w którym zamierzamy skręcić lub zmienić pas ruchu.

Jak wskazać światła awaryjne?

Wykorzystują światła kierunkowskazów, aktywowane są w sytuacjach awaryjnych. Ich ikona to czerwony trójkąt ostrzegawczy i oznacza światła używane do sygnalizowania pozostałym uczestnikom ruchu o awaryjnej sytuacji lub zatrzymaniu się pojazdu.

Jak wskazać światło przeciwmgłowe tylne?

Znajdują się z tyłu, używane podczas złej widoczności, np. w mgłach. Ikona dla tych świateł przedstawia reflektor z przekreślonymi promieniami, skierowanymi ukośnie w dół. Używane są w warunkach słabej widoczności, jak mgła czy intensywny deszcz.

 

Jak wskazać światła cofania?

Umieszczone z tyłu, świecą białym światłem podczas włączenia biegu wstecznego.

 

JAZDA EGZAMINACYJNA KRAKÓW

Przy sprawdzaniu świateł zastosuj trzykrokowy schemat:

 1. Włącz światła zgodnie z procedurą, pamiętając o poprawnym użyciu włączników.
 2. Sprawdź, czy na desce rozdzielczej zapaliła się odpowiednia kontrolka.
 3. Wysiądź z samochodu i zweryfikuj, czy światła rzeczywiście działają. W przypadku świateł cofania i hamowania możesz prosić egzaminatora o potwierdzenie, ale pamiętaj, że powinieneś wiedzieć, gdzie znajdują się te światła.

Po prawidłowym wskazaniu świateł przechodzimy do pytań związanych z płynami eksploatacyjnymi w aucie.

 

Jak sprawdzić poziom oleju w aucie?

 • Lokalizacja bagnetu: Zazwyczaj znajduje się po prawej stronie silnika, choć w niektórych modelach może być po lewej. Bagnet jest zwykle oznaczony kolorowym uchwytem (często żółtym).
 • Jak sprawdzić: Wyjmij bagnet, oczyść, włóż z powrotem, a następnie ponownie wyjmij, aby sprawdzić poziom oleju.

 

Jak sprawdzić poziom płynu chłodniczego?

Lokalizacja zbiornika wyrównawczego: Najczęściej znajduje się po lewej stronie komory silnika, blisko grilla.
Jak sprawdzić: Poziom płynu powinien być między "Min" a "Max" na przezroczystym zbiorniku.

 

Jak sprawdzić poziom płynu hamulcowego?

 • Lokalizacja zbiornika: Zazwyczaj znajduje się po lewej stronie komory silnika, blisko ściany grodziowej i serwa hamulcowego.
 • Jak sprawdzić: Upewnij się, że poziom jest między "Min" a "Max" na przezroczystym zbiorniku.

 

Jak sprawdzić poziom płynu w spryskiwaczach?

 • Lokalizacja zbiornika: Często po prawej stronie komory silnika, ale może się różnić w zależności od modelu.
 • Jak sprawdzić: Wystarczy spojrzeć na zbiornik, aby ocenić poziom płynu.

EGZAMIN MORD KRAKÓW

Procedura egzaminacyjna dot. sprawdzenia stanu technicznego pojazdu

Kluczem do sukcesu jest zachowanie spokoju i skupienia. Praktyczne ćwiczenia, najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora, są nieocenione w nauce procedur i budowaniu pewności siebie. Egzamin na prawo jazdy to nie tylko test umiejętności jazdy, ale także sprawdzenie wiedzy i umiejętności technicznych, co jest szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.

Egzamin na prawo jazdy obejmuje sprawdzenie stanu technicznego pojazdu w maksymalnie 5 minut, co zazwyczaj jest wystarczająco dużo czasu, nawet dla osób słabo przygotowanych. Egzaminator może sugerować kolejność sprawdzania lub zostawić inicjatywę kandydatowi. Ważne jest, aby uważnie słuchać i wykonywać wszelkie dodatkowe polecenia, które mają na celu usprawnienie egzaminu i ułatwienie kandydatowi przejścia tego etapu.

Egzamin państwowy na prawo jazdy obejmuje sprawdzenie stanu technicznego pojazdu w maksymalnie 5 minut, co zazwyczaj jest wystarczająco dużo czasu, nawet dla osób słabo przygotowanych. Egzaminator może sugerować kolejność sprawdzania lub zostawić inicjatywę kandydatowi. Ważne jest, aby uważnie słuchać i wykonywać wszelkie dodatkowe polecenia, które mają na celu usprawnienie egzaminu i ułatwienie kandydatowi przejścia tego etapu.

Nie należy przejmować się nieistotnymi komentarzami egzaminatora, które mogą rozpraszać. Skup się na zadaniu. Otwórz maskę, jeśli jest to wymagane, i wskaż miejsca sprawdzenia poziomu płynów. Możliwe, że egzaminator zada dodatkowe pytania – zachowaj spokój i odpowiedz po przemyśleniu.

Po sprawnym wykonaniu tych czynności stres powinien zmniejszyć się, a egzaminator także wyda Ci się mniej onieśmielający. A nie ma to jak dobry początek!

Druga część zadania: Przygotowanie do jazdy

Przygotowanie do jazdy odbywa się wewnątrz pojazdu i jest to coś, z czym kandydat powinien sobie poradzić samodzielnie. Osobiste przedmioty można zostawić na tylnym fotelu.

Należy dostosować fotel i zagłówek do swoich potrzeb, wyregulować kierownicę oraz lusterka, a następnie prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa (koniecznie w tej kolejności!). Przed przekręceniem kluczyka w stacyjce koniecznie upewnij się także, że drzwi są zamknięte.

Jeżeli egzaminator zapyta Cię, czy wszystko jest już gotowe, nie wahaj się potwierdzić. To świadczy o pewności siebie i gotowości do jazdy. Wykonanie tych czynności sprawnie i z pewnością siebie stanowi dobry początek egzaminu praktycznego. Dalej może być tylko jeszcze lepiej! Trzymamy za Ciebie kciuki!

SZKOŁA JAZDY WEGA

Chcesz nauczyć się jeździć, nie tylko zdać egzamin?