Zmiany w punktach karnych - nowelizacja przepisów

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy obowiązują nowe przepisy dotyczące punktów karnych?
  • Czy nowelizacja obejmuje wszystkich kierowców czy są jakieś wyjątki?
  • Jakie są nowe zasady dotyczące szkoleń reedukacyjnych i kto może w nich uczestniczyć?

NOWE PRZEPISY 2023

Od kiedy punkty karne po nowemu?

17 września 2023 r. to znacząca data dla polskich kierowców. Właśnie w tym dniu wejdą w życie nowe regulacje dotyczące punktów karnych. Ale uwaga: nowe zasady będą miały zastosowanie tylko do punktów naliczanych po tej dacie.

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM PUNKTY KARNE

Punkty karne zmiany: Powrót do przeszłości?

Rok wcześniej, we wrześniu 2022 r., wprowadzono szereg zaostrzeń w systemie punktów karnych. Podniesiono maksymalną liczbę punktów za jedno wykroczenie do 15, wydłużono okres usuwania punktów z konta kierowcy do dwóch lat i zlikwidowano kursy redukujące punkty w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Teraz jednak decyzją władz, większość tych zmian zostaje zniesiona. Punkty karne znów będą znikać z konta kierowców po roku, a w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego wraca możliwość obniżenia 6 punktów przez odbyciu specjalnego szkolenia.

Punkty karne po nowemu i szkolenia reedukacyjne

Nowelizacja dotyczy nie tylko punktów naliczanych od 17 września 2023 r. Kierowcy, którzy mają staż ponad rok, będą mogli odbyć odpłatne szkolenie mające na celu redukcji punktów zgromadzonych przed tą datą.

CO WAŻNE - Nie będą jednak mogły tego zrobić osoby, które utraciły już prawo jazdy, przekraczając limit 24 punktów.

Nowością są też szkolenia reedukacyjne, które będą można odbyć raz na pół roku. Te jednodniowe kursy będą zawierały zarówno elementy teoretyczne, jak i praktyczne. Pomysł jest taki, by kierowcy mogli zaktualizować swoją wiedzę na temat ruchu drogowego i psychologii kierowania, a także przećwiczyć manewr awaryjnego hamowania, podobnie, jak wtedy, gdy uczęszczali na kurs prawa jazdy kat. B w Szkole Jazdy.

Seria wykładów to osiem 45-minutowych lekcji, które obejmują zagadnienia m.in. z zakresu psychologicznych aspektów bycia kierowcą oraz podstawowych przepisów ruchu drogowego.

Szkoła jazdy WEGA

Czy wiesz, że za wyprzedzanie na pasach możesz otrzymać nawet 15 punktów karnych?

KODEKS DROGOWY PUNKTY KARNE

Punkty karne nowelizacja: Powód do radości czy zmartwień?

Dla wielu kierowców to dobra wiadomość. Możliwość szybszego "oczyszczenia" swojego konta punktów karnych to z pewnością ulga. Niemniej jednak pozostaje pytanie o skuteczność tych działań. Czy edukacyjny charakter szkoleń faktycznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach? Czy nie będzie to jedynie "furtka" dla tych, którzy będą chcieli odblokować kolejną możliwość redukcji punktów co pół roku?

Na razie trudno odpowiedzieć na te pytania. Z pewnością jednak zmiany w systemie punktów karnych w Polsce są gorącym tematem i warto je uważnie obserwować.

Punkty karne po nowemu - w skrócie

Od kiedy obowiązują nowe przepisy dotyczące punktów karnych?

Nowe przepisy dotyczące punktów karnych w Polsce zaczynają obowiązywać od 17 września 2023 roku.

Czy nowelizacja obejmuje wszystkich kierowców czy są jakieś wyjątki?

Nowelizacja obejmuje wszystkich kierowców, ale z pewnymi wyjątkami. Na przykład, punkty zdobyte przed 17 września 2023 roku będą nadal obowiązywać według starych zasad, a więc wygasną po upływie 2 lat. Ponadto, osoby, które przekroczyły limit 24 punktów i utraciły prawo jazdy, nie będą mogły skorzystać ze szkolenia reedukacyjnego, zanim nie odzyskają prawa jazdy.

Jakie są nowe zasady dotyczące szkoleń reedukacyjnych i kto może w nich uczestniczyć?

Szkolenia reedukacyjne będą możliwe do odbycia raz na pół roku i będą jednodniowe. Mogą w nich uczestniczyć kierowcy, których staż wynosi ponad rok. Osoby, które utraciły prawo jazdy (przekroczyły limit 24 punktów), są wyłączone z możliwości uczestnictwa w szkoleniach.

Jak często można uczestniczyć w szkoleniach reedukacyjnych i co one obejmują?

Szkolenia reedukacyjne można odbyć raz na pół roku. Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna obejmuje osiem 45-minutowych lekcji, a część praktyczna - manewr awaryjnego hamowania przy prędkości 30-50 km/h.

Jakie są opinie ekspertów na temat skuteczności nowelizacji i wprowadzonych szkoleń?

Opinie są podzielone. Z jednej strony, zmiany te są pozytywnie odbierane przez kierowców, którzy zyskują możliwość "wyczyszczenia kartoteki". Z drugiej strony, istnieje obawa, że łatwość w zdobywaniu i usuwaniu punktów może być zachętą dla nieodpowiedzialnych kierowców. Dlatego eksperci sugerują, że konieczny będzie monitoring efektywności tych szkoleń.

SZKOŁA JAZDY WEGA

Chcesz nauczyć się jeździć, nie tylko zdać egzamin?