Zasady wyprzedzania z prawej strony

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak rozróżnić manewry wyprzedzania, omijania i wymijania?
 • Na czym polega bezpieczeństwo manewru wyprzedzania z prawej strony?
 • Kiedy wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne?

KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK

Jak wyprzedzać z prawej strony?

Dyskusje na temat wyprzedzania z prawej strony są na tyle popularne wśród kierowców, że często prowadzą do sporów. Kontrowersje wynikają nie tylko z ryzyka związanego z wykonaniem tego manewru, ale także z niewystarczającej znajomości przepisów ruchu drogowego. Reguły te z dużą precyzją określają sytuacje, w których wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne, co pozwala zminimalizować ryzyko otrzymania mandatu oraz spowodowanie potencjalnych kolizji na drodze. Okazuje się, że w niektórych przypadkach, wyprzedzanie z tego kierunku jest nie tylko możliwe, ale nawet zalecane.

Definicja wyprzedzania

Wyprzedzanie jest jednym z najbardziej ryzykownych manewrów na drodze, polegającym na minięciu innego pojazdu, poruszającego się w tym samym kierunku, ale z mniejszą prędkością.

Cel tego działania w każdym przypadku jest taki sam, chcemy po prostu szybciej dotrzeć do celu, a jest to możliwe wyłącznie dzięki wyprzedzaniu rowerzysty, traktora lub innego wolno jadącego pojazdu.

Należy jednak pamiętać, że aby wyprzedzanie było bezpieczne, trzeba- po pierwsze- mieć wprawę w prowadzeniu auta, i po drugie- znać przepisy oraz potrafić je stosować w praktyce.

MANEWRY DROGOWE

Różnice między wyprzedzaniem, omijaniem i wymijaniem

Choć wyprzedzanie, omijanie i wymijanie to trzy zupełnie inne manewry, często są one ze sobą mylone- i to nie tylko przez  uczestników kursu na prawo jazdy kat. B, ale także doświadczonych kierowców! Przypomnijmy więc, co w praktyce oznacza każdy z terminów:

 • Wyprzedzanie to przejechanie obok pojazdu jadącego w tę samą stronę, ale wolniej.
 • Omijanie otyczy unikania nieruchomych przeszkód na drodze, na przykład zaparkowanych pojazdów.
 • Wymijanie odnosi się do mijania pojazdów poruszających się z naprzeciwka.

Bezpieczeństwo manewru wyprzedzania z prawej strony

Wyprzedzanie z prawej strony to wyjątkowo ryzykowny manewr, głównie z tego powodu, że prawy pas ruchu przeznaczony jest dla pojazdów jadących wolniej lub planujących skręt w prawo. Nieoczekiwane wykonanie tego manewru może zaskoczyć innych uczestników ruchu, co zwiększa ryzyko kolizji.Kiedy wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne?

Na jezdniach, gdzie ruch odbywa się wyłącznie w jednym kierunku, cała szerokość drogi może być wykorzystywana do ruchu, co umożliwia wyprzedzanie z prawej strony, bez ryzyka otrzymania mandatu.

 • Autostrady, które z definicji mają co najmniej dwie jezdnie jednokierunkowe, umożliwiają wyprzedzanie z prawej strony, co pozwala kierowcom na realizację tego manewru bez narażania się na konsekwencje prawne i finansowe.
 • Sytuacja na drogach ekspresowych jest bardziej złożona i zależy od ich konstrukcji:
  -Wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe na jednojezdniowych drogach ekspresowych z co najmniej trzema pasami ruchu w jednym kierunku.
  -Na dwujezdniowych drogach ekspresowych z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach wyprzedzanie z prawej strony również jest dozwolone.
  -Na jednojezdniowych drogach ekspresowych z dwoma pasami ruchu wyprzedzanie z prawej strony jest niedopuszczalne.

 

 • W terenie zabudowanym wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone tylko w określonych warunkach, na przykład na jezdniach dwukierunkowych z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku lub na jezdniach jednokierunkowych z co najmniej dwoma pasami ruchu.

 • Zrozumienie i stosowanie się do zasad dotyczących wyprzedzania z prawej strony jest niezbędne dla bezpieczeństwa na drodze. Każdy kierowca powinien znać te zasady, aby unikać błędów i nieporozumień, które mogłyby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Nasi kursanci pytają o:

Czy wyprzedzanie z prawej strony jest zawsze dozwolone?

Nie, wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone tylko w ściśle określonych sytuacjach, zależnych od konstrukcji drogi i obowiązujących przepisów.

Kiedy należy włączyć lewy kierunkowskaz na rondzie?

Włączenie lewego kierunkowskazu na rondzie jest zalecane, gdy zamierzamy skręcić w lewo lub zawrócić (opuszczać rondo na trzecim zjeździe lub późniejszym). Jest to szczególnie ważne na dużych rondach z wieloma pasami ruchu, gdzie taki sygnał informuje innych uczestników ruchu o naszym zamiarze zmiany pasa na wewnętrzny pas ruchu w celu opuszczenia ronda. Jednak należy pamiętać, że włączenie lewego kierunkowskazu jest obowiązkowe tylko w sytuacji, gdy zmiana kierunku jazdy na rondzie wiąże się ze zmianą pasa ruchu.

Czy na każdym rondzie obowiązuje sygnalizowanie zjazdu prawym kierunkowskazem?

Zasada sygnalizowania zjazdu z ronda prawym kierunkowskazem ma zastosowanie do większości rond, jednak istnieją wyjątki spowodowane specyficzną organizacją ruchu lub oznakowaniem poziomym. Na rondach, gdzie pasy ruchu nie prowadzą wokół wyspy, lecz krzyżują się w jej pobliżu, sygnalizowanie zjazdu prawym kierunkowskazem nie jest wymagane, jeśli nie zmieniamy kierunku jazdy ani pasa ruchu. Mimo to, zawsze zaleca się stosowanie prawego kierunkowskazu przy opuszczaniu ronda, aby zwiększyć przejrzystość naszych zamiarów dla innych uczestników ruchu.

SZKOŁA JAZDY WEGA

Chcesz nauczyć się jeździć, nie tylko zdać egzamin?