Twój pierwszy samochód: Jakie auto wybrać dla młodego kierowcy?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czy lepiej wybrać nowe, czy używane auto?
 • Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?
 • Jakie modele aut są szczególnie polecane dla niedoświadczonych kierowców?

AUTO DLA MŁODEGO KIEROWCY

Jak wybrać pierwszy samochód?

Zakup pierwszego samochodu to ekscytujące wydarzenie w życiu każdego kierowcy. To nie tylko narzędzie do codziennej jazdy, ale także symbol niezależności i wolności. To, jakie auto wybierzesz, w pewnym stopniu, otworzy Ci furtkę do nowych przygód i zapewni większą mobilność. Dlatego tak ważne jest, aby podchodzić do tej decyzji z rozwagą - wybór w końcu ma cieszyć nas przez lata.
 

WYBÓR SAMOCHODU DLA MŁODEGO KIEROWCY 

Określ swoje potrzeby i priorytety

Zanim wybierzesz swój pierwszy samochód, zastanów się, jakie funkcje ma spełniać. Czy będziesz nim głównie dojeżdżać do pracy, wybierać się na weekendowe wypady, czy może przewozić bliskich, przyjaciół i jeździć na rodzinne zakupy? Różne rodzaje samochodów, takie jak sedan, hatchback czy SUV, oferują różne możliwości. Pamiętaj o doświadczeniach z nauki jazdy, które wpłynęły na Twoje preferencje dotyczące rozmiaru i typu pojazdu. Bezpieczeństwo, ekonomia użytkowania i komfort jazdy to kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze pierwszego samochodu.

Ustal budżet i oszacuj koszty utrzymania

Przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu warto ustalić budżet, który nie obejmuje jedynie ceny zakupu, ale także przyszłych kosztów eksploatacji, ubezpieczenia, paliwa i regularnych serwisów. Dokładnie przelicz, ile miesięcznie wyniosą wydatki związane z użytkowaniem konkretnego modelu. Koszty utrzymania, takie jak wymiana części czy zużycie benzyny lub ropy, są równie ważne jak cena zakupu i wpływają na to, czy w dłuższej perspektywie auto będzie Ci się opłacało.

Nowy czy używany samochód?

Decyzja o zakupie nowego lub używanego samochodu niesie za sobą różne konsekwencje. Zastanów się, co będzie dla Ciebie korzystniejsze:

Zalety nowego samochodu:

 • Gwarancja producenta, która pokrywa koszty ewentualnych napraw.
 • Brak historii użytkowania, co oznacza, że samochód nie był wcześniej uszkodzony lub niewłaściwie eksploatowany.
 • Możliwość konfiguracji wyposażenia zgodnie z własnymi preferencjami.

Wady nowego samochodu:

 • Wyższa cena zakupu w porównaniu do samochodów używanych.
 • Szybka utrata wartości, zwłaszcza w pierwszych latach użytkowania.

Zalety samochodu używanego:

 • Niższa cena zakupu, co daje dostęp do modeli, które w nowej wersji byłyby poza zasięgiem budżetu.
 • Wolniejszy spadek wartości.

Wady samochodu używanego:

 • Ryzyko ukrytych wad lub problemów, które mogą zostać zatajone przez poprzedniego właściciela.
 • Krótsza lub brak gwarancji producenta, co oznacza konieczność pokrycia kosztów napraw z własnej kieszeni.

Bezpieczeństwo i wyposażenie

Wybierając pierwszy samochód, zwróć szczególną uwagę na funkcje bezpieczeństwa. Nowsze modele mają takie systemy, jak ABS, kontrola trakcji, liczne poduszki powietrzne czy asystenci jazdy, które wpływają na bezpieczeństwo. Warto wybrać samochód, który dobrze wypada w testach zderzeniowych i rozważyć dodatkowe opcje, takie jak czujniki parkowania, kamera cofania czy systemy ostrzegające o zmianie pasa ruchu. Zastanów się, które funkcje są dla Ciebie kluczowe, np. zaawansowany system multimedialny, automatyczna klimatyzacja, czy może elektryczne szyby i lusterka.

Szkoła jazdy WEGA

CIEKAWOSTKA! Z wymienionych modeli, Toyota Yaris i Honda Jazz są zazwyczaj uznawane za najmniej awaryjne. Obie marki słyną z niezawodności, co potwierdzają liczne raporty i rankingi dotyczące niezawodności samochodów.

Sprawdź nasze zestawienie!

Jaki samochód dla młodego kierowcy?

Świeżo upieczonemu kierowcy poleca się zwykle samochody łatwe w prowadzeniu, ekonomiczne i tanie w utrzymaniu. Oto kilka modeli, które cieszą się popularnością wśród nowych kierowców:

 • Toyota Yaris: Kompaktowy, niezawodny i oszczędny. To dobry wybór na pierwsze auto dzięki intuicyjnemu prowadzeniu i niskim kosztom utrzymania.
 • Volkswagen Polo: Popularny hatchback oferujący łatwość prowadzenia, dobrą widoczność i przystępne ceny części zamiennych.
 • Ford Fiesta: Świetne prowadzenie, praktyczność i atrakcyjny design sprawiają, że to dobry wybór na początek.
 • Honda Jazz: Ceniony za przestronne wnętrze, niezawodność i niskie koszty utrzymania.
 • Škoda Fabia: Przyjazna dla portfela, łatwa w prowadzeniu i z przestronnym wnętrzem, co czyni ją świetnym wyborem dla początkujących.
 • Hyundai i20: Nowoczesny design, niskie koszty eksploatacji i łatwe prowadzenie sprawiają, że jest to świetny wybór na pierwszy samochód.

Toyota Yaris jest znana przede wszystkim z długiej żywotności, niskich kosztów utrzymania i małego zużycia paliwa. Honda Jazz cieszy się opinią solidnego, przestronnego auta, które rzadko sprawia problemy techniczne - nawet nowicjuszom, którym zdarzają się jeszcze gafy takie, jak ruszanie z dwójki, czy zapominalstwo związane z brakiem opuszczenia hamulca ręcznego.

Obie te marki są świetnym wyborem dla świeżo upieczonych kierowców, którzy chcą uniknąć częstych wizyt w warsztacie i skupić się na rozwijaniu umiejętności jazdy.

Testy jazdy i opinie

Testy jazdy są niezbędne, by zobaczyć, jak auto sprawuje się na drodze i czy pasuje do Twojego stylu jazdy. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na nowy, czy używany samochód, zawsze poproś o możliwość przetestowania pojazdu. Podczas jazdy testowej zwróć uwagę na komfort jazdy, widoczność, reakcję samochodu na manewry, działanie sprzęgła, hamulców oraz układu kierowniczego.
Dodatkowo poszukaj opinii obecnych użytkowników danego modelu i ekspertów motoryzacyjnych, aby zyskać pełniejszy obraz i uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.

Formalności związane z zakupem

Zakup samochodu wiąże się z kilkoma formalnościami, które musisz spełnić, by cały proces był zgodny z prawem. Ważne jest sprawdzenie historii pojazdu, aby upewnić się, że nie jest obciążony żadnymi zobowiązaniami finansowymi i nie uczestniczył w poważnych wypadkach. Niezbędne dokumenty to umowa kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny, aktualne ubezpieczenie OC, a w przypadku samochodu używanego, ostatni przegląd techniczny. Po zakupie należy zarejestrować lub przerejestrować pojazd w urzędzie komunikacji. Wiąże się to z opłatą rejestracyjną i ewentualnie zmianą tablic rejestracyjnych.

Pierwszy samochód - jaki kupić? 

Wybór pierwszego samochodu to ważny krok, wymagający przemyślanej decyzji. Najważniejsze jest określenie swoich potrzeb, zrozumienie budżetu, rozważenie zalet i wad samochodów nowych i używanych oraz uwzględnienie bezpieczeństwa i wyposażenia. Testy jazdy i opinie innych użytkowników to również cenne źródła informacji. Postępując zgodnie z tymi krokami, zwiększysz swoje szanse na zadowolenie z pierwszego auta, które będzie służyło Ci przez wiele lat. Obyś nigdy nie chciał zamienić go na ,,lepszy model”!

SZKOŁA JAZDY WEGA

Potrzebujesz godzin doszkalających? A może chcesz zapisać się na szkolenie teoretyczne?