Trudne warunki drogowe - jak sobie z nimi poradzić?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co robić podczas poślizgu?
 • Jak jechać w czasie mgły?
 • Jak zapobiec wypadkom w niesprzyjających warunkach atmosferycznych?

SZKOŁA JAZDY W KRAKOWIE

To jak… wyjść z poślizgu?

Masz prawo jazdy i wydaje Ci się, że nauka skończona? To dopiero początek! Właśnie nastał moment, w którym przyjdzie Ci się zmierzyć z najtrudniejszymi manewrami na drodze, które do tej pory widywałeś tylko w filmach! W większości szkół jazdy nie mówi się przecież jak zachować się na drodze w trudnych sytuacjach drogowych. Powodów jest wiele - albo brakuje czasu na naukę dodatkowych manewrów, albo instruktor nie chce niepokoić kursanta, który jest wystarczająco zestresowany samą koniecznością zdawania egzaminu.

Nauka jazdy w poślizgu od postaw

I choć „nauczycielem wszystkiego jest praktyka” to warto jednak, mimo czasu i stresu, chociaż teoretycznie opanować sztukę radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach drogowych. Dzięki temu poczujemy się pewniej za kierownicą! A to bardzo ważne, szczególnie jeśli jest się młodym, niedoświadczonym kierowcą świeżo po kursie prawa jazdy kat B w Krakowie lub innym polskim mieście.

Jak wyprowadzić auto z poślizgu?

Jeśli znajdziesz się w sytuacji poślizgu, to ważne jest, aby zachować spokój i zastosować odpowiednie techniki bezpieczeństwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować kontrolę nad pojazdem w trakcie poślizgu:

 • Zachowaj spokój i koniecznie zdejmij nogę z hamulca
  Nagłe hamowanie podczas poślizgu może tylko pogorszyć sytuację. Zamiast tego, spróbuj łagodnie i równomiernie zwolnić. W przypadku samochodu z automatyczną skrzynią biegów spróbuj przełączyć na niższy bieg.
 • Kieruj w kierunku poślizgu
  Na pierwszy rzut oka, to może wydawać się nielogiczne, ale podczas poślizgu powinieneś skręcać kierownicą w tym samym kierunku, w którym przesuwają się koła pojazdu. Tylko w ten sposób zyskasz nad nim kontrolę i przede wszystkim unikniesz jego przewrócenia się.

 • Nie przyspieszaj
  W trakcie poślizgu nie należy przyspieszać. Zostaw gaz zwolniony lub delikatnie przyciśnij hamulec.
 • Unikaj gwałtownych ruchów kierownicą
  Gwałtowne ruchy kierownicą mogą jedynie zwiększyć poślizg. Zachowaj spokój i utrzymaj równomierny ruch kierownicą.

 • Przygotuj się na… najgorsze, czyli co zrobić, gdy nastąpi ewentualne zderzenie
  Jeśli nie uda Ci się odzyskać kontroli nad pojazdem, przygotuj się na uderzenie.

 • Jeśli to możliwe i możesz jeszcze coś wskórać, siedząc za kółkiem, staraj się przynajmniej manewrować autem w taki sposób, który zmniejszy obrażenia, na przykład uderzając w obszar z miękką trawą, piaskiem lub śniegiem.

 • Pamiętaj też, że w przypadku jazdy po śliskiej nawierzchni, najlepiej jest zachować ostrożność i dostosować prędkość do warunków drogowych. 

   

 

Jazda w poślizgu - jak temu zapobiec?

Dbaj o to, by terminowo zmieniać opony. Istotne jest również ich odpowiednie wyważenie. Każdorazowo staraj się też zachowywać odpowiednią i bezpieczną odległość od innych pojazdów.

SZKOŁA WEGA

Jazda samochodem a gęsta mgła

 • Dostosuj prędkość do warunków na drodze i zachowaj odstęp
  Istotna jest również prędkość. W warunkach zmniejszonej widoczności należy zachować szczególną ostrożność oraz odstęp od innych pojazdów - co najmniej dwie długości swojego pojazdu.
 • Redukuj prędkość przed zakrętami
  Trzymaj się prawego pasa, szczególnie podczas wykonywania ostrego zakrętu. We mgle trudniej jest ocenić odległość i prędkość innych pojazdów, dlatego ważne jest, aby zwolnić przed zakrętami.
 • Bądź czujny i skupiony
  W czasie mgły należy być szczególnie czujnym i skupionym na drodze, aby reagować na sytuacje na czas i uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Wobec tego warto ściszyć radio i uchylić szyby. Wszystko po to, by słyszeć dźwięki zbliżających się pojazdów np. przed zamiarem zmiany pasa.
 • Korzystaj z klimatyzacji i ogrzewania
  W czasie mgły szyby pojazdu mogą się zaparować, dlatego ważne jest, aby korzystać z klimatyzacji lub ogrzewania, aby temu zapobiec.

 

 

NAUKA JAZDY KRAKÓW

Jazda autem w trudnych warunkach

Chociaż życzymy naszym kursantom, aby nigdy nie zdarzyła im się żadna trudna sytuacja drogowa, każdorazowo przypominamy „co by było, gdyby…”. Kandydaci na kierowcę już teraz powinny sobie to przyswoić. Tym sposobem łatwiej będzie im zaadaptować się do zmian i anomalii pogodowych. A tych w Polsce nie brakuje, szczególnie w okresie zimowym.

Masz prawo jazdy, ale czujesz, że trochę brakuje Ci do miana dobrego kierowcy? A może właśnie zostałeś zawodowym kierowcą i chcesz dowiedzieć się więcej o technice prowadzenia pojazdu w ekstremalnych warunkach?

Skorzystaj z naszych jazd doszkalających w Krakowie i poczuj się pewniej za kierownicą!

SZKOŁA JAZDY WEGA

Chcesz nauczyć się jeździć, nie tylko zdać egzamin?