Prawo jazdy już od 17. roku życia? Rząd zapowiada zmiany

• Na jakich warunkach młodzi kierowcy mogliby uzyskać prawo jazdy w wieku 17 lat?
  • Jakie ograniczenia będą dotyczyły młodych kierowców przed ukończeniem 18. roku życia?
  • Dlaczego specjaliści uważają, że wprowadzenie tych zmian może zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?

TO MUSISZ WIEDZIEĆ!

Nowe zasady dla młodych kierowców: prawo jazdy możliwe już od 17. roku życia

Rząd planuje wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących uzyskiwania prawa jazdy, które mogą istotnie wpłynąć na młodych kandydatów na kierowców. Zgodnie z nowymi propozycjami, możliwość przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy kategorii B będzie dostępna już od 17. roku życia, jednakże pod pewnymi warunkami.

Młodzi kierowcy, którzy zdadzą egzamin przed ukończeniem pełnoletności, będą mogli prowadzić pojazdy wyłącznie w obecności bardziej doświadczonego kierowcy. Dodatkowo, do momentu ukończenia 18 lat, będą mogli prowadzić jedynie samochody o mocy do 70 kW. Ważnym warunkiem uzyskania prawa jazdy w tym wieku ma być zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.

Zmiany te są zgodne z dyrektywą Unii Europejskiej z marca 2023 r., która zakłada możliwość przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy od 17. roku życia w państwach członkowskich. Unijna dyrektywa podkreśla również, że młodzi kierowcy powinni być objęci surowymi restrykcjami dotyczącymi prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

PRAWO JAZDY PRZED OSIEMNASTKĄ?

Dlaczego wprowadza się takie zmiany?

Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego zwracają uwagę, że wprowadzenie tych regulacji może lepiej przygotować młodych ludzi do odpowiedzialnego poruszania się po drogach. Według ich opinii 17-letni kierowca, prowadzący samochód pod nadzorem bardziej doświadczonej osoby, zyska większą świadomość i uwagę na drodze niż osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie pojazdów po ukończeniu 18 lat.

Podobne rozwiązania funkcjonują już w kilku krajach europejskich, takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, gdzie młodzież ma możliwość prowadzenia pojazdów przed osiągnięciem pełnoletności, pod warunkiem spełnienia odpowiednich wymagań.

Co to oznacza dla młodych kierowców?

Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i umożliwienie młodym osobom zdobycia większego doświadczenia za kierownicą jeszcze przed pełnoletnością. Przez pierwszy rok, młodzi kierowcy będą musieli podróżować pod okiem dorosłego opiekuna, co ma zapewnić lepsze przygotowanie do samodzielnej jazdy po ukończeniu 18 lat.

Chociaż zmiany te wciąż są na etapie konsultacji, już teraz budzą duże zainteresowanie wśród młodych kandydatów na kierowców oraz ich rodziców. Warto śledzić rozwój sytuacji, gdyż zmiany te mogą wejść w życie w niedalekiej przyszłości, ułatwiając wcześniejsze zdobycie prawa jazdy w Polsce.

Szkoły nauki jazdy, takie jak WEGA, mogą stać się kluczowym partnerem w przygotowaniu młodych kierowców do tego wyzwania, zapewniając kompleksowe szkolenia i niezbędne wsparcie w procesie nauki bezpiecznej jazdy.

Zapisz się na kurs prawa jazdy w Krakowie

Інформація для студентів