Poradnik bezpiecznej jazdy w zimowych warunkach

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak wyjechać z zaspy?
 • Jak wyjść z poślizgu samochodem z automatyczną skrzynią biegów?
 • Jak jechać podczas obfitych opadów śniegu?
 • i wiele, wiele więcej!

JAZDA W TRUDNYCH WARUNKACH ATMOSFERYCZNYCH

Poznaj teorię, a w praktyce na pewno sobie poradzisz

Zima na drogach to prawdziwa próba dla każdego kierowcy, a zwłaszcza dla Ciebie, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę za przysłowiowym kółkiem. W Szkołę Jazdy WEGA doskonale rozumiemy to wyzwanie. Chcemy, abyś czuł się pewnie i bezpiecznie, prowadząc samochód w zimowych warunkach, niezależnie od tego, czy jesteś za kierownicą auta z automatyczną, czy manualną skrzynią biegów.

 

Ten artykuł powstał na podstawie rozmów kursantów z instruktorami. Wszystko po to, by utrwalić odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają nasi podopieczni instruktorom podczas jazd na kursie prawa jazdy kat B w Krakowie. Omawiając poszczególne zagadnienia, skupimy się także na technikach prowadzenia samochodu z automatyczną i manualną skrzynią biegów w trudnych warunkach drogowych.
Zaczynamy!

PYTANIE NUMER 1

Jak wyjechać z zaspy?

Zaspy śnieżne to jedno z wielu zimowych wyzwań. Aby wydostać się z nich, potrzebna jest nie tylko siła, ale przede wszystkim odpowiednia technika:

 • Ocena sytuacji: Zanim ruszysz, zatrzymaj się, aby ocenić sytuację. Czy zaspa jest głęboka? Czy wokół auta nie ma przeszkód?
 • Użyj niskich przełożeń: Jeśli Twój samochód pozwala na manualny wybór przełożeń, ustaw niższe przełożenie, takie jak 1 lub 2. To pomoże w uzyskaniu większej mocy przy niższych prędkościach.
 • Delikatne ruszanie i ruchy wahadłowe: Zamiast gwałtownego przyspieszania, które może pogłębić problem, naciskaj pedał gazu delikatnie, a jeśli to nie wystarczy, użyj techniki wahadłowej.
 • Nie przegrzewaj skrzyni biegów: Uważaj, aby nie przegrzać skrzyni biegów. Jeśli po kilku próbach samochód nadal tkwi w miejscu, zrób przerwę i spróbuj ponownie.

Jak wyjść z poślizgu samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Poślizg to sytuacja, która może przytrafić się każdemu.

Ważne, aby w takich okolicznościach wiedzieć, co robić:

 • Zachowaj spokój: Najważniejsze jest, aby nie wpadać w panikę. Spokojne i przemyślane działanie to klucz do sukcesu.
 • Nie hamuj gwałtownie: To może tylko pogorszyć sytuację. Zamiast tego, stopniowo zwolnij pedał gazu.
 • Obracaj kierownicą w kierunku poślizgu: Tak, to może wydawać się trochę irracjonalne, ale takie działanie pomoże zrównoważyć pojazd.
 • Tryb N (Neutral) w skrajnych sytuacjach: W ekstremalnych przypadkach, przełączenie na tryb neutralny może pomóc w opanowaniu poślizgu.

Jak jechać podczas obfitych opadów śniegu?

Podczas obfitych opadów śniegu, ważne jest, aby dostosować styl jazdy do warunków.

 • Jazda na niskich przełożeniach: Jeśli to możliwe, korzystaj z niższych przełożeń.
 • Zmniejsz prędkość i zachowaj większy odstęp od innych aut: To kluczowe dla bezpieczeństwa. W zimie droga hamowania jest dłuższa.
 • Unikaj gwałtownych manewrów: Działaj płynnie i spróbuj przewidywać niektóre sytuacje drogowe.

Jak prawidłowo ruszać na śliskiej nawierzchni w samochodzie z manualną skrzynią biegów?

Ruszanie na śliskiej nawierzchni, jaką zima często przynosi, może być wyzwaniem. Oto kilka wskazówek:

 • Delikatne używanie sprzęgła: Staraj się powoli i płynnie puszczać sprzęgło, aby uniknąć poślizgu.
 • Ruszanie na wyższym biegu: Czasami lepiej jest ruszyć z drugiego biegu, co może pomóc w uniknięciu poślizgu koła napędowego.
 • Utrzymywanie niskich obrotów: Trzymaj niskie obroty silnika, by zapobiec utracie przyczepności.
  Stopniowe przyspieszanie: Po ruszeniu stopniowo zwiększaj prędkość, aby uniknąć poślizgu.
Szkoła jazdy WEGA

Zima na drodze to nie tylko piękne, pokryte śniegiem krajobrazy, ale też oblodzone drogi, niespodziewane zaspy i ograniczona widoczność.

BEZPIECZNE HAMOWANIE W ZIMIE WYMAGA ODPOWIEDNIEJ TECHNIKI

Jak bezpiecznie hamować w warunkach zimowych?

 • Wykorzystanie hamowania silnikiem: Zamiast gwałtownie hamować pedałem, używaj hamowania silnikiem przez stopniowe redukowanie biegów.
 • Delikatne hamowanie: Jeśli potrzebujesz użyć hamulca, rób to powoli i stopniowo, aby uniknąć blokowania kół.
 • Zachowanie bezpiecznego odstępu: Zachowaj większy odstęp od innych pojazdów, by mieć więcej czasu na reakcję i uniknąć nagłego hamowania.

I bonusowo: Jak radzić sobie z górskimi „serpentynami" w zimie w samochodzie z manualną skrzynią biegów?

Jazda po górskich drogach zimą może być trudna, ale odpowiednie techniki pomogą Ci bezpiecznie dotrzeć do celu:

 • Zarządzanie biegami: Używaj wyższych biegów podczas wznoszenia i niższych podczas zjazdów, aby wykorzystać hamowanie silnikiem.
 • Unikanie gwałtownych manewrów: Zachowaj płynność podczas wykonywania manewru skrętu, jak również przy przyspieszaniu i hamowaniu.
 • Przygotowanie pojazdu: Upewnij się, że opony, hamulce i światła są w dobrym stanie technicznym.

Kursanci kontra zima - jak wygrać z trudnymi warunkami na drodze?

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Korzystaj z każdej okazji, aby ćwiczyć jazdę w zimowych warunkach pod okiem doświadczonych instruktorów Szkołę Jazdy WEGA. Im więcej będziesz jeździć, tym lepiej będziesz przygotowany na wszystkie wyzwania, które mogą pojawić się na drodze. Bezpieczna jazda zimą to nie tylko umiejętność, ale także odpowiedzialność – zarówno wobec siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Właśnie dlatego w Szkole Jazdy WEGA kładziemy nacisk na praktyczne aspekty jazdy w różnych warunkach, abyś tak Ty, jak i Twoi pasażerowie czuli się bezpiecznie na drodze, kiedy po zdanym egzaminie zaczniesz podróżować samodzielnie.
Bez względu na to, czy wybierzesz samochód z manualną, czy automatyczną skrzynią biegów, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie. Z tego względu zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w zajęciach teoretycznych i praktycznych i zadawania pytań – nasi instruktorzy są tu po to, aby pomóc Ci stać się dobrym kierowcą.

 

SZKOŁA JAZDY WEGA

Chcesz nauczyć się jeździć, nie tylko zdać egzamin?