Pierwsza pomoc w wypadku komunikacyjnym – jak reagować?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak zadbać o bezpieczeństwo własne i innych podczas wypadku?
 • Jak ocenić czynności życiowe poszkodowanego?
 • Kiedy wyciągnąć poszkodowanego z samochodu?

JAK ZACHOWAĆ SIĘ W MIEJSCU WYPADKU DROGOWEGO?

Zasady przeprowadzania pierwszej pomocy 

Pierwsza pomoc w wypadku komunikacyjnym to zestaw działań mających na celu zminimalizowanie skutków wypadku, zmniejszenie śmiertelności i skrócenie czasu oczekiwania na pomoc medyczną dla poszkodowanych. Jako świadek zdarzenia jesteś zobowiązany do jej udzielenia, niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą, pasażerem czy pieszym. Chociaż każda sytuacja wymaga nieco innego podejścia, można określić ogólne zasady, według których należy działać w przypadku wypadku komunikacyjnego.

Zadbanie o bezpieczeństwo własne i innych

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie, poszkodowanym i wszystkim w pobliżu. Główna zasada w medycynie to „po pierwsze nie szkodzić”, co oznacza, że nie powinniśmy podejmować działań, które mogą zagrozić naszemu życiu lub zdrowiu. Jeśli jesteś kierowcą, zjedź na pobocze, załóż kamizelkę odblaskową i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości 60-150 m od miejsca wypadku. Dzięki temu miejsce zdarzenia będzie widoczne dla innych kierowców.

Następnie weź apteczkę, załóż rękawiczki, ocenić sytuację i podejdź do poszkodowanych. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo – jeśli samochód się pali lub doszło do wycieku niebezpiecznych substancji, natychmiast wezwij służby i nie ryzykuj.

 

Tworzenie korytarza życia

Nawet jeśli nie jesteś bezpośrednim uczestnikiem wypadku, ale jesteś w pobliżu, upewnij się, że tworzysz korytarz życia – przestrzeń na drodze dla pojazdów ratunkowych, takich jak pogotowie, straż pożarna czy policja. Umożliwi to szybki dojazd służb ratunkowych na miejsce zdarzenia.

Zabezpieczanie miejsca zdarzenia

Po zaparkowaniu samochodu w bezpiecznym miejscu włącz światła awaryjne i postojowe oraz ustaw trójkąt ostrzegawczy w pobliżu wypadku. Jeśli są inni świadkowie, poproś ich o pomoc – zwracaj się do konkretnych osób, by zwiększyć szansę na skuteczną reakcję. Zabezpiecz miejsce, oceniaj sytuację, eliminuj zagrożenia i poinformuj kogoś o konieczności wezwania służb ratunkowych.

Wezwanie służb ratowniczych

Podczas wezwania pomocy przedstaw się i podaj dokładny adres miejsca zdarzenia. Wykorzystaj słupki drogowe, by zidentyfikować numer drogi i kilometr. Podaj liczbę poszkodowanych i ich stan – czy oddychają, czy są przytomni i jakie mają obrażenia. Dyspozytor zawsze powinien zakończyć rozmowę jako pierwszy.

KROK PO KROKU

Udzielanie pierwszej pomocy 

Po zabezpieczeniu miejsca wypadku załóż rękawiczki ochronne i przygotuj apteczkę. Sprawdź przytomność poszkodowanego, pytając go na przykład „Czy mnie słyszysz?” i przystąp do udzielania pomocy.

Oceny czynności życiowych dokonujemy według modelu ABC:

 • A (Airway) sprawdź, czy drogi oddechowe są drożne. Połóż jedną rękę na czole poszkodowanego, a drugą pod brodą, i odchyl głowę do tyłu.
 • B (Breathing) sprawdź oddech, stosując metodę 3P: zbliż ucho do ust i nosa poszkodowanego, aby usłyszeć oddech, poczuć go i zobaczyć ruchy klatki piersiowej przez 10 sekund.
 • C (Circulation) sprawdź, czy nie ma krwawień zewnętrznych i czy poszkodowany nie ma oznak wstrząsu. Zapewnij mu komfort termiczny.

ZASADY SZTUCZNEGO ODDYCHANIA

Resuscytacja


Jeśli poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej i regularnie sprawdzaj oddech. Jeśli oddech nie wraca, udrożnij drogi oddechowe i wykonaj sztuczne oddychanie. Jeśli nie ma bicia serca, przystąp do resuscytacji.

 • Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa polega na 30 uciśnięciach klatki piersiowej (100 uciśnięć na minutę, głębokość ok. 5 cm) i 2 wdechach. Kontynuuj resuscytację, aż poszkodowany zacznie oddychać lub do przybycia służb medycznych.

 • Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED)

AED może być używany przez każdego świadka zdarzenia. Włącz urządzenie, umieść elektrody na klatce piersiowej poszkodowanego i postępuj zgodnie z instrukcjami głosowymi. Podczas analizy rytmu i wyładowania nikt nie powinien dotykać poszkodowanego.

Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy w samochodzie?

Kompletna apteczka może znacznie zwiększyć efektywność pierwszej pomocy. Choć nie jest obowiązkowa, zdecydowanie warto ją mieć. Oto, co powinna zawierać:

 • Opatrunek indywidualny (6 cm x 8 cm i 10 cm x 12 cm)
 • Dwa opatrunki indywidualne (8 cm x 10 cm)
 • Opaski elastyczne: dwie sztuki 4 m x 6 cm i trzy sztuki 4 m x 8 cm
 • Plastry i przylepce (5 m x 2,5 cm)
 • Trzy komplety kompresów (10 cm x 10 cm)
 • Dwie nasączone chusteczki
 • Nożyczki
 • Cztery pary rękawic jednorazowych
 • Jednorazowe maski medyczne
 • Dwie chusty trójkątne
 • Chusty opatrunkowe (40 cm x 60 cm i 60 cm x 80 cm)
 • Koc ratunkowy (160 cm x 210 cm)

Tamowanie krwotoku

Małe skaleczenia nie wymagają opatrunku, ale poważne krwawienia należy zatamować opatrunkiem uciskowym. Nałóż jałowy opatrunek i zastosuj miejscowy ucisk. Następnie przykryj ranę kilkoma warstwami gazy i zabandażuj. Jeśli krwawienie nie ustaje, nałóż kolejne warstwy bandaża.

Ustabilizowanie kręgosłupa szyjnego

W przypadku urazu kręgosłupa szyjnego przytrzymuj głowę i szyję poszkodowanego, aby je ustabilizować. Jeśli poszkodowany jest przytomny, poinformuj go, aby nie ruszał głową ani nie chodził. W przypadku osób nieprzytomnych głowa nie powinna być przyciśnięta do klatki piersiowej.

Szkoła jazdy WEGA

Podczas udzielania pierwszej pomocy zawsze pamiętaj o swoim bezpieczeństwie i zadbaj o bezpieczeństwo innych. Sprawdź, czy samochód nie jest narażony na przemieszczenie lub czy nie wycieka paliwo. Odłącz instalację elektryczną i upewnij się, że miejsce jest bezpieczne przed rozpoczęciem działań.

WYPADKI Z OFIARAMI - O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

Kiedy wyciągnąć poszkodowanego z samochodu?

W wypadkach komunikacyjnych często podejrzewa się uraz kręgosłupa, więc wyciąganie poszkodowanego z pojazdu może być niebezpieczne. Pozostaw go w samochodzie i tam oceniaj jego stan oraz zakładaj opatrunki. Wyciągnij poszkodowanego tylko wtedy, gdy nie oddycha lub samochód grozi wybuchem czy zapłonem.

Pierwsza pomoc w wypadku komunikacyjnym jest nieoceniona w ograniczaniu skutków wypadku i ratowaniu życia. Warto więc zapoznać się z zasadami działania podczas kolizji, czy wypadku, aby w kryzysowym momencie nie dać się ponieść emocjom, a potrafić pomóc poszkodowanym. Pamiętaj, aby działać z rozwagą, po zabezpieczeniu miejsca wypadku i eliminacji zagrożeń. Zachowaj spokój i zimną krew – Twoje działania mogą okazać się kluczowe dla ratowania życia. 

P.S. Kandydaci na kierowców! Informacje z zakresu pierwszej pomocy pojawiają się też na egzaminie! Potraktujcie ten artykuł jako powtórkę ze szkolenia teoretycznego i zachowajcie w pamięci wszelkie szczegóły! Często to one decydują o wyniku egzaminu ;-) 

SZKOŁA JAZDY WEGA

Zapraszamy do zapisów na kurs prawa jazdy