Najdziwniejsze przepisy drogowe na świecie – kiedy prawo zaskakuje

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakim zakątku świata nie można skakać z auta do auta?
  • Gdzie numer rejestracyjny decyduje o tym, czy możesz korzystać z samochodu?
  • Dlaczego w Niemczech nie możesz jeździć na rezerwie?
  • Czy wszędzie możesz myć auto w niedzielę?

KIEDY PRAWO ZASKAKUJE...

Co kraj to inny kodeks drogowy

Podróżując po świecie, możemy natknąć się na wiele zaskakujących i niekiedy zabawnych przepisów ruchu drogowego. Co ciekawe, te zasady często mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa, ale patrząc na nie z perspektywy innego kraju, mogą wydawać się co najmniej… egzotyczne. Oto wybrane przez nas 10 najdziwniejszych przepisów drogowych, które obowiązują w różnych zakątkach globu. Sprawdźcie to!

Poznaj zaskakujące przepisy

1. Filipiny

Ograniczenie ruchu według numeru rejestracyjnego

Na Filipinach, aby ograniczyć liczbę pojazdów na drogach, wprowadzono system, który pozwala samochodom poruszać się w określone dni tygodnia w zależności od ostatniej cyfry rejestracji. Takie rozwiązanie ma na celu zmniejszenie korków i zanieczyszczenia powietrza w dużych miastach.

2. Dania

Obowiązkowe sprawdzenie, czy pod autem nie ma dziecka

W Danii, zanim ruszysz w drogę, musisz sprawdzić, czy w obrębie Twojego samochodu nie znajduje się dziecko.

To niezwykle szczegółowe zalecenie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

3. USA, KALIFORNIA

Zakaz skakania z samochodu do samochodu

W Kalifornii istnieje zakaz skakania z jednego samochodu na drugi, jeśli oba poruszają się z prędkością przekraczającą 65 mil na godzinę. Choć trudno sobie wyobrazić sytuację, w której taki manewr byłby konieczny, prawo przewiduje taką ewentualność.

4. Tajlandia – zakaz jazdy bez koszulki

W gorącym klimacie Tajlandii pomysł prowadzenia pojazdu bez koszulki może wydawać się jak najbardziej ,,na miejscu”. Jednak miejscowe przepisy jasno zabraniają takiego zachowania, zarówno dla kierowców samochodów, jak i motocyklistów.

5. Szwajcaria – zakaz mycia samochodu w niedzielę

W Szwajcarii, w niedzielę nie wolno myć samochodu. To przepis mający na celu zapewnienie ciszy i spokoju w dniu wolnym od pracy. Szwajcarzy bardzo poważnie podchodzą do kwestii niedzielnego odpoczynku.

 

6. Niemcy – mandat za jazdę na rezerwie

W Niemczech jazda na rezerwie paliwa, zwłaszcza na autostradzie, może skutkować mandatem. Uznaje się to za zachowanie, które może prowadzić do niepotrzebnego zatrzymania ruchu i utrudnień.

7. USA, San Francisco – zakaz mycia samochodu zużytą bielizną

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, w San Francisco istnieje przepis zabraniający froterowania samochodu zużytą bielizną. Jest to zapewne próba zachęcenia do korzystania z odpowiednich narzędzi do pielęgnacji pojazdów.

8. Queensland, Australia – obowiązek posiadania beli siana w taksówce

W Queensland w Australii istnieje archaiczny przepis (z czasów kiedy głównym środkiem transportu były wozy konne), który zobowiązuje kierowców taksówek do posiadania w bagażniku beli siana. To zaskakujące dziedzictwo historyczne, jednak nadal jest częścią przepisów drogowych.

9. Wielka Brytania – prawo do oddania moczu w miejscu publicznym

W Wielkiej Brytanii kierowca może legalnie oddać mocz w miejscu publicznym, pod warunkiem że robi to na prawą, tylną oponę swojego samochodu. To kolejny z tych archaicznych przepisów, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Skąd mamy takie informacje? Otóż prowadzimy kursy prawa jazdy po angielsku i często podczas jazdy wymieniamy się informacjami na temat kodeksów drogowych z naszymi anglojęzycznymi podopiecznymi - jak widać, czasami potrafią zaskoczyć!

Szkoła jazdy WEGA

Każdy z tych przepisów, choć może wydawać się niezwykły lub nawet absurdalny, ma swoje uzasadnienie w kontekście lokalnych warunków, tradycji czy bezpieczeństwa.

10. HAWAJE

Przewóz osób w części ładunkowej pickupów

Na Hawajach można legalnie przewozić ludzi w części ładunkowej pickupów, o ile pasażerowie mają co najmniej 12 lat, a wszystkie miejsca w kabinie są zajęte. To przepis, który odzwierciedla luźniejsze podejście do przewozu osób w niektórych stanach USA.

Jak to się mawia, ,,podróże kształcą”, a w kontekście przepisów drogowych uczą nas, że różnorodność praw i zasad jest tak samo bogata jak kultury, które odwiedzamy.

SZKOŁA JAZDY WEGA

Zapraszamy do zapisów na kurs prawa jazdy