Jazda automatem w zimie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są rady dla kursantów uczących się jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów?
 • Jak powinni zachowywać się początkujący kierowcy jeżdżący samochodem z automatyczną skrzynią biegów w zimie?
 • Czym różni się jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów w zimie od jazdy pojazdem z manualną skrzynią?

JAZDA AUTOMATEM

Obsługa skrzyni automatycznej w zimie

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią zmieniają się warunki na drogach. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem samochodu, bo są w trakcie lub świeżo po kursie na prawo jazdy, jazda autem z automatyczną skrzynią biegów może okazać się znacznie łatwiejsza i bezpieczniejsza w zimowych warunkach. W tym artykule omówimy, na czym polega obsługa skrzyni automatycznej w zimę.

 

SAMOCHÓD ZE SKRZYNIĄ AUTOMATYCZNĄ

Automatyczna skrzynia biegów - dlaczego jest lepsza w zimie?

 • Łatwiejsze ruszanie na śliskiej nawierzchni: Zimą często mamy do czynienia z oblodzonymi lub śnieżnymi drogami. Samochody z automatyczną skrzynią biegów ułatwiają ruszanie, ponieważ eliminują ryzyko przegrzania i uszkodzenia skrzyni biegów, które może wystąpić w przypadku nieumiejętnego operowania sprzęgłem w tradycyjnej skrzyni.
 • Mniejsze ryzyko poślizgu: Automatyczne skrzynie biegów zapewniają lepszą kontrolę trakcji. Dzięki temu nawet początkujący kierowcy mogą uniknąć poślizgu tylnych kół, w który na nieszczęście kierowców, łatwo można wpaść w zimowych warunków.
 • Tryb zimowy: Wiele nowoczesnych automatów posiada specjalny tryb zimowy (W - winter), który ogranicza moc silnika przekazywaną na koła, zwiększając bezpieczeństwo podczas jazdy na śliskiej nawierzchni.
 • Łatwiejsze hamowanie: Automatyczne skrzynie biegów pozwalają na łagodniejsze i bardziej kontrolowane hamowanie, co jest kluczowe na ślizgających się drogach.

Automat jak jeździć, czyli wskazówki dla początkujących kierowców

Po pierwsze - Dobierz odpowiednie opony: Niezależnie od rodzaju skrzyni biegów, istotne jest używanie opon zimowych. Zapewniają one lepszą przyczepność i są niezbędne do bezpiecznej jazdy w zimowe dni.

Po drugie - Lepiej poznaj auto: Zanim nadejdą mrozy, warto zapoznać się z funkcjonowaniem automatycznej skrzyni biegów w swoim pojeździe, zwłaszcza z funkcją trybu zimowego.

Następnie - Zachowaj spokój i cierpliwość: Jazda w trudnych warunkach wymaga spokoju. Staraj się nie podejmować gwałtownych manewrów i zachowaj bezpieczną odległość od innych pojazdów.

I wreszcie - Regularne szkolenia i praktyka: Regularne ćwiczenia i szkolenia np. podczas jazd doszkalających w Krakowie w warunkach zimowych, mogą znacznie podnieść poziom umiejętności i pewności za kierownicą.

 

Pamiętaj!

Żaden system w samochodzie nie zastąpi zdrowego rozsądku i odpowiedzialnego zachowania na drodze.

Zimowa jazda wymaga szczególnej uwagi i ostrożności, ale wybór samochodu z automatyczną skrzynią biegów może znacznie ułatwić i uczynić ją bezpieczniejszą, szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem pojazdu.

Wskazówki dla kursantów podczas jazdy automatem w zimę

 1. Zrozumienie funkcjonowania automatu: Jako kursant, ważne jest, abyś zrozumiał, jak działa automatyczna skrzynia biegów, zwłaszcza w warunkach zimowych. Poproś instruktora o wytłumaczenie różnic między trybami jazdy oraz o pokazanie, jak używać trybu zimowego, jeśli taki jest dostępny.
 2. Opanowanie delikatnego ruszania: W zimie, na ślizgawych drogach, kluczowe jest nauczenie się delikatnego i kontrolowanego ruszania. Praktykuj stopniowe zwiększanie prędkości, aby uniknąć poślizgu kół.
 3. Kontrola pojazdu w poślizgu: Zapytaj instruktora o możliwość praktykowania manewrów kontrolowania pojazdu podczas poślizgu. To cenna umiejętność, która może okazać się niezwykle przydatna w realnych warunkach zimowych.
 4. Praktykowanie ostrożnego hamowania: Hamowanie na śliskiej nawierzchni różni się od hamowania na suchej drodze. Podczas kursu prawa jazdy na automat w Krakowie koncentruj się na nauce hamowania silnikiem oraz delikatnego używania hamulca, aby uniknąć blokowania kół i utraty kontroli nad pojazdem.
 5. Świadomość warunków atmosferycznych: Zawsze przed wyjazdem na lekcję sprawdź prognozę pogody. Pozwoli Ci to lepiej przygotować się do warunków, jakie możesz napotkać na drodze.
 6. Zachowanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów: Zimą, ze względu na dłuższą drogę hamowania, należy zwrócić uwagę na utrzymanie większej odległości od innych pojazdów.
 7. Komunikacja z instruktorem: Nie wahaj się zadawać pytań i wyrażać swoich obaw. Instruktor jest tam, aby Ci pomóc i przekazać swoją wiedzę.
Szkoła jazdy WEGA

Zimowe warunki drogowe stanowią wyjątkowe wyzwanie, szczególnie jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki jako kierowca.

JAK JEŹDZIĆ Z AUTOMATYCZNĄ SKRZYNIĄ BIEGÓW W ZIMIE?

Jazda automatem podczas śniegu i mrozu? Żaden problem!

Chociaż zima na drogach może wydawać się trudna, to właśnie teraz masz wyjątkową okazję do rozwijania swoich umiejętności jako kierowcy.

Prowadzenie samochodu z automatyczną skrzynią biegów w tych warunkach może być znakomitą lekcją, uczącą Cię cennych technik i sposobów radzenia sobie z niespodziewanymi sytuacjami.

…to jak jeździć automatem w zimę?

Przyswajając wskazówki dotyczące delikatnego ruszania, korzystania z trybu zimowego i unikania poślizgów, zyskasz większą pewność siebie i kontrolę nad pojazdem. Każda godzina nauki spędzona za kierownicą w zimie to inwestycja w Twoje umiejętności, które będą służyć Ci przez całą karierę kierowcy.

Pamiętaj, że każdy mistrz kiedyś był amatorem, a zimowe wyzwania na drodze są doskonałym fundamentem do tego, by stać się doświadczonym i pewnym siebie kierowcą.

SZKOŁA JAZDY WEGA

Chcesz nauczyć się jeździć, nie tylko zdać egzamin?