Jazda automatem - fakty i mity

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czy można zdawać prawo jazdy na automacie?
 • Jak wygląda prawo jazdy na automat?
 • Jakie są konsekwencje zdawania prawa jazdy na automacie?

PRAWO JAZDY NA AUTOMAT W KRAKOWIE

Zdawanie prawa jazdy na automacie

Pędzący świat technologii nieustannie zmienia nasze codzienne życie - od sposobu, w jaki pracujemy, komunikujemy się, aż po to, jak podróżujemy. Czy przyszłość motoryzacji należy do samochodów z automatyczną skrzynią biegów? Czy prawo jazdy na automacie to już nie tylko domena kierowców na zachodzie, ale także coraz częstszy wybór Polaków? Zanurzmy się w gąszcz informacji, faktów i mitów związanych ze zdawaniem prawa jazdy na automacie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda prawo jazdy na automat w praktyce. Zapraszamy do lektury!

Czy można zdawać prawo jazdy na automacie?

Możliwość zdawania prawa jazdy na automacie to jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów związanych z tym tematem. Wbrew powszechnym przekonaniom, egzamin na prawo jazdy na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów jest możliwy. W rzeczywistości, z każdym rokiem rośnie liczba kursantów decydujących się na taką opcję. Zdawanie prawa jazdy na automacie może być atrakcyjne dla osób, które mają trudności z obsługą manualnej skrzyni biegów, bądź dla tych, którzy już wiedzą, że na co dzień będą korzystać z samochodu z automatyczną skrzynią biegów.

Warto rozpatrzyć także możliwość zdawania prawa jazdy na automacie w sytuacji, w której ktoś odczuwa silny stres związany z egzaminem. Również przyszłe matki powinny wziąć pod uwagę taką alternatywę.

Wszyscy, którzy nadmiernie denerwują się z powodu ewentualnego popełnienia błędu np. podczas ruszania na wzniesieniu, czy zmieniania biegów, powinni wybrać prawo jazdy na automat w Krakowie.

Taki kurs będzie dla nich szansą na zdanie egzaminu praktycznego… i to nawet za pierwszym razem!

CZY MOŻNA ZROBIĆ PRAWO JAZDY NA AUTOMACIE?

Konsekwencje zdawania prawa jazdy na automacie

Należy jednak pamiętać, że zdawanie prawa jazdy na automacie ma swoje konsekwencje. Osoby, które otrzymają pozytywny wynik z egzaminu przeprowadzanego na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów, otrzymują specjalne oznaczenie na swoim prawie jazdy. Ta adnotacja informuje, że kierowca jest uprawniony do prowadzenia wyłącznie pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. Jeśli więc kupisz lub już posiadasz w rodzinie auto ze standardową dźwignią zmiany biegów- to nie będziesz mógł nim jeździć. Z tego powodu, warto dokładnie się zastanowić, nim ostatecznie zdecydujesz się na zdawanie prawa jazdy na automacie.

 

Jak wygląda prawo jazdy na automat?

Od strony wizualnej prawo jazdy na automat nie różni się wyglądem od prawa jazdy zdawanego na manualu. Różnica pojawia się jedynie w zakresie uprawnień. Na dokumencie znajduje się oznaczenie, które wskazuje, że kierowca może prowadzić tylko pojazdy z automatyczną skrzynią biegów. Jest to kod "78", który jest wpisywany w polu "ograniczenia. W praktyce oznacza to, że kierowca nie jest uprawniony do prowadzenia pojazdów z manualną skrzynią biegów.

Zapamiętaj! To kod 78 na odwrocie prawa jazdy w punkcie 12. Ograniczenia oznacza pozwolenie na kierowanie wyłącznie aut z automatyczną skrzynią biegów.

Szkoła jazdy WEGA

Uwielbiasz zabytkowe auta? Lepiej nie zdawaj prawa jazdy na automacie!

AUTOMATYCZNA SKRZYNIA BIEGÓW A KODEKS JAZDY

Prawo jazdy automat - przepisy

Zasady dotyczące prawa jazdy na automat w Krakowie są jasne i wynikają z przepisów Kodeksu Drogowego. Jak wspomniano wcześniej, osoba, która zdała egzamin na automacie, ma prawo prowadzić tylko pojazdy z automatyczną skrzynią biegów. Jeżeli taka osoba chciałaby w przyszłości prowadzić samochód z manualną skrzynią biegów, musiałaby przystąpić do egzaminu praktycznego jeszcze raz, z tym że już na samochodzie z manualną skrzynią biegów. Gdy egzamin przebiegnie pomyślnie, kursant ma za zadanie już tylko czekać na nowy dokument- ten już bez kodów pod ograniczeniami.

Prawo jazdy na automat a jazda manualem

Ostatnim z najczęściej pojawiających się mitów jest to, że jazda automatem jest łatwiejsza niż jazda manualem. W rzeczywistości, obie formy prowadzenia pojazdu mają swoje plusy i minuty, innymi słowy - wyzwania i wymagania. Kierowcy samochodów z automatyczną skrzynią biegów, chociaż nie muszą martwić się o zmianę biegów, to za to powinni do perfekcji opanować sztukę manewrowania pojazdem. Muszą, po prostu, wiedzieć i rozumieć, jak ich samochód reaguje na różne ustawienia skrzyni biegów.

W przeciwnym razie mogą napotkać na niespodziewane trudności podczas jazdy. Więc chociaż jazda na automacie na pierwszy rzut oka może wydawać się łatwiejsza, nie oznacza to, że jest pozbawiona swoich „smaczków”. Ostatecznie, wybór między prowadzeniem auta z manualną a automatyczną skrzynią biegów zależy od indywidualnych preferencji kierowcy, jego umiejętności, no i, oczywiście komfortu podczas prowadzenia pojazdu. Każdy z tych trybów jazdy ma swoje unikalne cechy, a wybór pomiędzy nimi powinien być dokonany po przemyśleniu wszystkich „za” i „przeciw”.

Zalety i wady zdawania prawa jazdy na automacie

Zalety prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów:

 • Komfort jazdy - brak konieczności manualnej zmiany biegów, co przekłada się na wygodę, szczególnie podczas jazdy w ruchu miejskim.
 • Łatwość obsługi - jazda na automacie jest zazwyczaj prostsza dla początkujących kierowców, gdyż nie muszą oni równocześnie skupiać się na koordynacji sprzęgła i skrzyni biegów.
 • Mniejsze ryzyko przegrzania sprzęgła - automatyczna skrzynia biegów nie wymaga korzystania ze sprzęgła, co może skłonić do przegrzania w rękach niezbyt doświadczonego kierowcy.
 • Pomoc przy ruszaniu pod górę - samochody z automatyczną skrzynią biegów zazwyczaj mają wbudowane systemy pomagające przy ruszaniu na wzniesieniu, co eliminuje ryzyko "zjazdu" do tyłu.
 • Ergonomia - obsługa skrzyni biegów odbywa się jednym pokrętłem lub dźwignią, nie wymaga to używania nogi do obsługi sprzęgła.

Wady prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów:

 • Cena - samochody z automatyczną skrzynią biegów są zazwyczaj droższe zarówno w Dla zakupie, jak i utrzymaniu (serwis, naprawa).
 • Zużycie paliwa - choć nowoczesne skrzynie automatyczne są coraz bardziej efektywne, niektóre modele mogą nadal zużywać więcej paliwa niż ich odpowiedniki manualne.
 • Kompleksowość - automatyczne skrzynie biegów są bardziej skomplikowane w budowie, co może skutkować wyższymi kosztami napraw.
 • Ograniczona kontrola nad pojazdem - kierowca ma mniej bezpośredniej kontroli nad biegami, co niektórzy kierowcy mogą uważać za wadę, zwłaszcza w trudnych warunkach drogowych.
 • Licencja - jak wcześniej wspomniano, jeśli zdajesz na prawo jazdy na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów, nie możesz prowadzić samochodów z manualną skrzynią, chyba że zdajesz egzamin ponownie.

Kiedy prawo jazdy na automat, a kiedy jazda manualem?

To fakt. Zdawanie prawa jazdy na automacie to coraz popularniejsza opcja wśród kandydatów na kierowców i to niezależnie od wieku. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę egzaminu ze względu na komfort i łatwość obsługi samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Prawo jazdy na automat nie różni się wizualnie od prawa jazdy kat. B na manual, jednak posiada specjalne oznaczenie, które uprawnia do prowadzenia wyłącznie pojazdów z automatyczną skrzynią biegów.

Pomimo wygody, jaką oferuje jazda autem z automatem, warto pamiętać, że przepisy są jasne - zdanie egzaminu na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów ogranicza kierowcę do prowadzenia wyłącznie tego rodzaju pojazdów. Przejście na jazdę manualem wymaga ponownego zdania egzaminu praktycznego.

Mity na temat łatwości jazdy autem z automatem są często przesadzone. Tak jak jazda manualem, jazda automatem wymaga zrozumienia i opanowania określonych umiejętności. Ostatecznie, decyzja między zdawaniem prawa jazdy na manual czy automat powinna być poprzedzona bilansem wszystkich "za" i "przeciw". Bez względu na to, jakiego wyboru dokonasz, najważniejsze jest bezpieczeństwo i pewność na drodze.

Najczęściej zadawane pytania przez naszych kursantów

Czy jak zdam prawo jazdy na automat, to mogę jeździć manualem?

Jeżeli zdajesz egzamin na prawo jazdy na automacie, oznacza to, że ubiegasz się o uprawnienie do kierowania pojazdem z kodem 78. Ten kod oznacza, że możesz prowadzić jedynie pojazdy z automatyczną skrzynią biegów. Jeżeli chciałbyś/ałabyś w przyszłości móc prowadzić pojazd z manualną skrzynią biegów, musiałbyś/ałabyś zdawać egzamin ponownie na pojeździe z manualną skrzynią biegów.

Czy łatwiej zdać prawo jazdy na automacie?

Wiele osób uważa, że jest łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy na automacie, ponieważ nie muszą martwić się o zmianę biegów i sprzęgło, co pozwala im skoncentrować się na innych aspektach prowadzenia pojazdu, takich jak nawigacja, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i bezpieczeństwo. Jednakże warto zauważyć, że zdobycie prawa jazdy na automat oznacza, że nie będziesz mógł legalnie prowadzić pojazdu z manualną skrzynią biegów.

Jak zdać prawo jazdy na automacie?

Proces zdawania prawa jazdy na automacie jest bardzo podobny do zdawania na manualu. Zaczyna się od teoretycznej nauki przepisów ruchu drogowego, po której następuje egzamin teoretyczny. Po zdanym egzaminie teoretycznym rozpoczynasz naukę praktyczną, która obejmuje jazdę pod nadzorem instruktora na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów. Po zakończeniu nauki praktycznej przystępujesz do egzaminu praktycznego.

Czy można zdawać egzamin na prawo jazdy własnym samochodem?

W większości przypadków egzamin na prawo jazdy jest przeprowadzany na pojeździe udostępnianym przez krakowski MORD. Istnieje także możliwość wypożyczenia auta ze szkoły jazdy. Jako że egzamin praktyczny na prawo jazdy na automat musi odbyć się na samochodzie wyposażonym w dodatkowe lusterka oraz podwójne pedały dla egzaminatora, nie możesz zdawać go na własnym samochodzie.

SZKOŁA JAZDY WEGA

Zapraszamy do zapisów na kurs prawa jazdy na automat w Krakowie