Czy tramwaj ma zawsze pierwszeństwo?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo, a kiedy nie?
 • Jakie są zasady jazdy z tramwajami i ich charakterystyka?
 • Jak wyglądają znaki drogowe dot. tramwajów i jakie jest ich znaczenie?

ODWIECZNE PYTANIE KIEROWCÓW

Czy tramwaje mają pierwszeństwo?

Wielu doświadczonych kierowców zastanawia się, jak poruszać się po drogach miejskich, zwłaszcza gdy obok samochodów, rowerów czy autobusów, pojawiają się tramwaje.
Nawet posiadając prawo jazdy od lat, obecność tramwaju może wprawić nas w zakłopotanie. Często pojawia się pytanie: "Czy tramwaj ma zawsze pierwszeństwo?"

Informacje o trasie tramwaju –

znaki drogowe tramwaj

Świeżo upieczeni kierowcy, którzy nie czują się jeszcze pewnie za kierownicą, powinni bacznie przyglądać się oznaczeniom na drodze. Nic lepiej niż znaki pionowe nie uprzedzi ich o możliwości napotkania tramwaju na trasie. Jeżdżąc po krakowskich ulicach, warto więc bacznie je obserwować, pomagając sobie jednocześnie zapobiec nieoczekiwanym sytuacjom spowodowanym niezauważeniem torów.

Najczęściej spotykany znak informujący o trasie tramwaju to A21. Ustawia się go w miejscach, gdzie tory tramwajowe zostały poprowadzone w taki sposób, który nie jest zbyt oczywisty dla kierowców samochodów, autobusów czy motocykli. Są też inne tablice, takie jak T-7 czy T-8, które wskazują na specyfikę przejazdu tramwajowego.

TRAMWAJE PRZEPISY

Znak ustąp pierwszeństwa tramwajowi

Aby zapewnić płynność i bezpieczeństwo ruchu między tramwajami a innymi uczestnikami drogi, wdrożono następujące oznaczenia:

 • T-7: sygnalizuje ona, że przekroczenie torowiska może być ryzykowne, na przykład, gdy tory przecinają się z drogą pod kątem ostrym;
 • T-8: ostrzega kierowców, że wkrótce będą kierowani na trasę tramwajową;
 • D-17: wskazuje miejsce, w którym droga przebiega obok przystanku tramwajowego, co sugeruje konieczność zachowania zwiększonej ostrożności ze względu na potencjalną obecność pieszych.

WAŻNE! Kierowcy muszą prowadzić tak, by nie blokować torowiska – i dotyczy to zarówno jazdy, jak i parkowania.

Szkoła jazdy WEGA

Zasady jazdy z tramwajami mówią, że gdy parkujesz obok torowiska, musisz zostawić odległość co najmniej 1 metr od szyn.

SPECJALNE WYMAGANIA RUCHU PRZY TORACH

Tramwaje – zasady jazdy z tramwajami

Tramwaje mają swoją charakterystykę ruchową, którą wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zrozumieć. Ze względu na ich długość i konstrukcję, mają ograniczone możliwości manewrowe. Dodatkowo tramwaj nie zatrzymuje się tak szybko jak samochód, co oznacza, że ma dłuższą drogę hamowania.

SYGNALIZACJA TRAMWAJOWA

Kiedy tramwaje nie mają pierwszeństwa

Pamiętaj, że decyzja o tym, kto ma pierwszeństwo - czy tramwaj, czy samochód zależy od:

 • umieszczonych wzdłuż drogi znakach;
 • sygnalizacji świetlnej;
 • aktywnym uczestnictwie tramwaju w ruchu drogowym lub próbie włączenia się do niego;
 • innych zdarzeniach na drodze – na przykład, gdy tramwaj jedzie tą samą drogą co pojazd uprzywilejowany, jak karetka z włączonymi sygnałami, tramwaj musi jej ustąpić.

 

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo, a kiedy nie?

Chociaż niektórzy mogą mylnie sądzić, że tramwaj zawsze ma pierwszeństwo, rzeczywistość jest bardziej skomplikowana.

Tramwaj a pierwszeństwo

Przy skrzyżowaniach i rondach, decyzje o pierwszeństwie opierają się na kilku kryteriach. Istnieją okoliczności, gdy tramwaj musi ustąpić, chociaż są to sytuacje rzadkie, ale warto być świadomym ich istnienia.

Zasady jazdy z tramwajami

Łatwo więc zauważyć, że choć tramwaj zazwyczaj korzysta z pierwszeństwa przejazdu, istnieją sytuacje, w których musi ustąpić innym pojazdom:

 • Kiedy funkcjonariusz policji kieruje ruchem, to jego wskazówki mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną. W takiej sytuacji motorniczy musi przestrzegać instrukcji funkcjonariusza, nawet jeśli są one sprzeczne z obowiązującymi znakami czy sygnalizacją.
 • Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną: Gdy tramwaj skręca na skrzyżowaniu sterowanym sygnalizacją świetlną, a pojazd z naprzeciwka jedzie prosto, tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa.
 • Wyjeżdżając z pętli: W momencie wyjeżdżania z pętli tramwajowej, tramwaj jest traktowany tak samo jak każdy inny pojazd włączający się do ruchu. W związku z tym musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które już uczestniczą w ruchu drogowym. W tym przypadku więc nie musisz ustępować tramwajowi.

To bardzo ważne informacje dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zachowanie ostrożności i świadomość tych zasad z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

MASZ PYTANIA? SZKOŁA JAZDY WEGA CZEKA!

Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach ruchu drogowego?

Zapraszamy do zapisu na szkolenie teoretyczne, podczas którego dowiesz się jeszcze więcej o zasadach ruchu drogowego związanych z tramwajami, prawidłowej interpretacji znaków drogowych oraz poznasz wiele praktycznych wskazówek, o tym, jak bezpiecznie poruszać się po krakowskich (i nie tylko krakowskich!) drogach w towarzystwie tramwajów.

Nie czekaj, zdobądź nową wiedzę i jeździj pewniej niż kiedykolwiek!

 

 

SZKOŁA JAZDY WEGA

Zapraszamy do zapisów na kurs prawa jazdy