Czy na skrzyżowaniu można zawracać?

• Jak interpretować strzałkę w lewo?
  • Co mówią nam znaki, a co oznaczenia na jezdni?
  • Co oznacza znak B-23?

KURS DLA KIEROWCÓW WEGA KRAKÓW

Skrzyżowanie a zawracanie

Kierowcy, zwłaszcza początkujący, często mają problem z właściwym rozumieniem sygnalizatorów i znaków drogowych dotyczących skrętu w lewo i zawracania. W poniższym artykule szczegółowo wyjaśniamy, kiedy można zawracać, a kiedy jest to zabronione, analizując różne rodzaje sygnalizatorów i znaków.

Interpretacja strzałki w lewo

Gdy widzimy strzałkę skierowaną w lewo na znaku lub sygnalizatorze, zwykle myślimy o skręcie w lewo. Jednak czy oznacza to również możliwość zawracania? Odpowiedź na to pytanie zależy od typu sygnalizatora lub znaku, z jakim mamy do czynienia.

C-4

Znak nakazu jazdy w lewo

Znak C-4 nakazuje kierowcy jazdę w lewo za znakiem. Jest to bezwzględny nakaz, co oznacza, że kierowca musi skręcić w lewo i nie ma możliwości zawracania. Zawrócenie w takim miejscu stanowi wykroczenie i może prowadzić do jazdy pod prąd, co jest niebezpieczne i karalne.

Sygnalizatory S-2 i S-3 – różnice i zasady

Sygnalizator S-2

Sygnalizator S-2 wygląda jak standardowy sygnalizator S-1, ale ma dodatkowy wyświetlacz z zieloną strzałką. Najczęściej zielona strzałka umieszczona jest po prawej stronie i pozwala na warunkowy skręt w prawo. Jeśli jednak strzałka skierowana jest w lewo, sygnalizator pozwala na warunkowy skręt w lewo oraz na zawracanie, pod warunkiem że w miejscu tym nie obowiązuje zakaz zawracania oznaczony znakiem B-23 ("zakaz zawracania").

Sygnalizator S-3

Sygnalizator S-3 różni się od S-2 tym, że ma strzałki na każdym z wyświetlaczy (światła czerwonego, żółtego i zielonego). Strzałki mogą wskazywać różne kierunki – na wprost, w prawo, w lewo czy w dół. Kluczowe jest zrozumienie, że jeśli strzałka skierowana jest w lewo, a nie ma dodatkowej strzałki w dół, oznacza to zakaz zawracania. Zawracanie jest dozwolone tylko wtedy, gdy zielona strzałka skierowana jest w dół.

Znaki F-10 i F-11 oraz oznaczenia na jezdni

Znaki F-10 i F-11 wskazują kierunki jazdy z poszczególnych pasów ruchu. Mogą być umieszczone obok jezdni (F-10) lub nad jezdnią (F-11). Strzałka w lewo na skrajnym lewym pasie zwykle pozwala na zawracanie, chyba że obowiązuje zakaz zawracania oznaczony odpowiednim znakiem B-23 lub gdy ruch na skrzyżowaniu kierowany jest sygnalizatorem S-3, który nie pozwala na zawracanie.

Podobne znaczenie mają strzałki kierunkowe wymalowane na jezdni, takie jak znak poziomy P-8b. Strzałka skierowana w lewo na jezdni zwykle pozwala na zawracanie, chyba że w miejscu tym obowiązuje zakaz zawracania wynikający z innych znaków lub sygnalizacji świetlnej.

Sygnalizator S-2 z zieloną strzałką w lewo

Ten sygnalizator, choć rzadziej spotykany, pozwala na warunkowy skręt w lewo oraz zawracanie, pod warunkiem braku zakazu zawracania. Warunkowość oznacza, że kierowca może skręcić lub zawrócić, jeśli sytuacja na drodze na to pozwala, tzn. nie stwarza zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Sygnalizator S-3 z zieloną strzałką w lewo

Sygnalizator S-3 z zieloną strzałką w lewo nie pozwala na zawracanie. Kierowca może jedynie skręcić w lewo. Jeżeli jednak sygnalizator ma zieloną strzałkę skierowaną w dół, zawracanie jest dozwolone. Oznacza to, że kierowca musi dokładnie zrozumieć, jakie sygnały są wyświetlane i postępować zgodnie z nimi.

Znaki B-23 – zakaz zawracania

Znak B-23 informuje o zakazie zawracania. Jeśli taki znak jest obecny na skrzyżowaniu, zawracanie jest zabronione, niezależnie od innych sygnalizatorów lub znaków kierunkowych. Znak ten ma na celu zapobieganie sytuacjom niebezpiecznym, które mogą wyniknąć z zawracania na nieodpowiednich skrzyżowaniach.

Strzałki kierunkowe wymalowane na jezdni, takie jak znak poziomy P-8b, również mają znaczenie przy zawracaniu. Strzałka skierowana w lewo na jezdni pozwala na zawracanie, o ile nie obowiązuje zakaz zawracania wyrażony innymi znakami lub sygnalizacją świetlną. Takie strzałki są pomocne w sytuacjach, gdy znaki pionowe mogą być mniej widoczne.

PODSUMOWANIE

Zapamiętaj! Czy na skrzyżowaniu można zawracać?

• Nakaz jazdy w lewo (C-4): Tylko skręt w lewo, zawracanie jest zabronione.
  • Sygnalizator S-2 z zieloną strzałką w lewo: Pozwala na warunkowy skręt w lewo oraz zawracanie, o ile nie ma zakazu zawracania.
  • Sygnalizator S-3 z zieloną strzałką w lewo: Tylko skręt w lewo, brak możliwości zawracania.
  • Sygnalizator S-3 z zieloną strzałką w dół: Pozwala na zawracanie.
  • Znaki F-10 i F-11: Strzałka w lewo na skrajnym lewym pasie pozwala na zawracanie, chyba że jest zakaz zawracania.
  • Strzałki kierunkowe na jezdni (P-8b): Strzałka w lewo pozwala na zawracanie, chyba że istnieje zakaz zawracania.
  • Znak B-23: Wyraźny zakaz zawracania.

Praktyczne porady dla kursantów WEGA Kraków

Dla kursantów szkoły jazdy WEGA w Krakowie, zrozumienie tych zasad jest kluczowe nie tylko dla zdania egzaminu, ale także dla bezpiecznego poruszania się po drogach. Upewnijcie się, że zawsze dokładnie analizujecie znaki i sygnalizatory, zanim podejmiecie decyzję o skręcie lub zawracaniu. Pamiętajcie, że sygnalizatory i znaki drogowe są waszymi przewodnikami na drodze, a ich prawidłowe zrozumienie zwiększa bezpieczeństwo wasze i innych uczestników ruchu.

Dowiedz się jeszcze więcej o teorii

Інформація для студентів