10 wskazówek, jak zachować się za kółkiem podczas nawałnicy

• Dlaczego nie można parkować pod drzewami podczas burzy?
  • Czy można zgasić silnik w czasie ulewy?
  • Jakich miejsc unikać w razie złych warunków atmosferycznych?

TY KONTRA ZŁE WARUNKI ATMOSFERYCZNE

Jak poradzić sobie podczas jazdy w czasie burzy?

Burze mogą pojawić się nagle i zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców. W czasie nawałnicy warunki na drodze stają się bardzo trudne – deszcz leje się strumieniami, widoczność spada do kilku metrów, a wiatr łamie gałęzie, a czasami nawet drzewa. Chociaż nie możemy kontrolować pogody, możemy nauczyć się, jak odpowiednio reagować, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i naszych pasażerów. Specjalnie z myślą o naszych kursantach prezentujemy 10 praktycznych rad od naszych instruktorów dla kierowców, zwłaszcza tych początkujących, które pomogą im przetrwać burzę na drodze.

1. Zjedź z drogi, jeśli to możliwe

Gdy burza uniemożliwia bezpieczną jazdę, najlepszym rozwiązaniem jest zjazd na parking lub stację paliw. Jeśli takiej możliwości nie ma, staraj się zjechać na utwardzone pobocze, ale unikaj zatrzymywania się bezpośrednio na jezdni. Zatrzymanie na poboczu, nawet z włączonymi światłami awaryjnymi, może być niebezpieczne, ponieważ inni kierowcy mogą nie zauważyć twojego pojazdu w ograniczonej widoczności.

2. Unikaj zagłębień terenu

Jeśli musisz się zatrzymać, wybierz miejsce na utwardzonym gruncie, z dala od zagłębień, które mogą szybko napełnić się wodą. Unikaj zatrzymywania się na luźnym piasku lub gęstej trawie. Zagłębienia terenu mogą sprawić, że twoje auto ugrzęźnie, a poziom wody może wzrosnąć na tyle, że woda zacznie wlewać się do kabiny, co może unieruchomić pojazd i zwiększyć ryzyko uszkodzeń.

3. Nie parkuj pod drzewami

Jeśli musisz zaparkować na czas burzy, unikaj miejsc pod drzewami, zwłaszcza tymi z grubymi konarami. Silny wiatr może przewrócić drzewa lub oderwać gałęzie, które mogą uszkodzić twój samochód. Wybieraj miejsca z dala od drzew, jeśli to możliwe, aby uniknąć ryzyka związanego z przewracającymi się drzewami lub gałęziami.

4. Nie wysiadaj z auta podczas burzy

W czasie burzy najlepiej pozostać wewnątrz samochodu. Metalowa karoseria auta działa jak klatka Faradaya, chroniąc przed wyładowaniami atmosferycznymi. Wyjście na zewnątrz naraża cię na latające odłamki, gałęzie i inne zagrożenia. W samochodzie jesteś bezpieczniejszy zarówno przed piorunami, jak i mechanicznymi uszkodzeniami.

5. Pozostaw silnik włączony

Pracujący silnik zapewnia prąd dla ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, co jest kluczowe dla zachowania widoczności i komfortu pasażerów. Może się także okazać nieoceniony w sytuacji, gdy nagle będziesz musiał odjechać z miejsca zagrożonego np. przez podnoszący się poziom wody lub inne samochody.

6. Nie gaś świateł

W sytuacjach ograniczonej widoczności pozostaw włączone światła mijania lub przynajmniej pozycyjne. Włącz światła awaryjne, jeśli musisz się zatrzymać. Dzięki temu inni kierowcy będą mieli większe szanse na zauważenie twojego pojazdu w trudnych warunkach pogodowych.

7. Zwolnij, ale staraj się nie zatrzymywać

Gdy widoczność spada, zwolnij, ale kontynuuj jazdę, jeśli to możliwe. Zatrzymanie się na drodze, szczególnie na poboczu, może być niebezpieczne, ponieważ inni kierowcy mogą nie zauważyć twojego auta. Jeśli warunki są ekstremalnie trudne, zjedź na parking lub stację paliw.

8. Ostrożnie przejeżdżaj przez kałuże
Gdy widzisz głęboką kałużę, zwolnij i przejeżdżaj przez nią ostrożnie. Szybkie wjechanie w wodę może spowodować aquaplaning, utratę kontroli nad pojazdem i uszkodzenia mechaniczne. Woda może dostać się do układu zapłonowego lub silnika, co może prowadzić do poważnych awarii.

O CZYM JESZCZE NIE MOŻESZ ZAPOMNIEĆ PODCZAS BURZY?

9. Znajdź zadaszone miejsce podczas gradobicia

Jeśli prognozy zapowiadają gradobicie, poszukaj zadaszonego miejsca do zaparkowania, aby uniknąć uszkodzeń pojazdu. Stacje paliw i kryte parkingi mogą chronić twój samochód przed szkodami, które są trudne i kosztowne do naprawy.

10. Naładuj telefon i miej działającą latarkę

Przed podróżą upewnij się, że twój telefon jest naładowany, a w aucie masz ładowarkę samochodową. Miej również działającą latarkę. W sytuacji awaryjnej sprawny telefon i latarka mogą okazać się nieocenione. Dbaj o to, aby te urządzenia były zawsze gotowe do użycia.

Burze mogą być bardzo niebezpieczne dla kierowców, zwłaszcza tych początkujących. Znajomość powyższych rad i stosowanie ich w praktyce może znacząco zwiększyć twoje bezpieczeństwo na drodze podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Pamiętaj, aby zawsze dostosowywać prędkość do warunków i być przygotowanym na różne scenariusze. Bezpieczeństwo twoje i twoich pasażerów jest najważniejsze!

Dowiedz się jeszcze więcej o teorii

Інформація для студентів